İdris Güllüce Esenler’de Cevizli Bahçe konutlarının temelini attı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Esenler’de gerçekleşen geri dönüşüm ve defter dağıtma töreni ve ESMATİK açılışı sırasında telekonferans ile Cevizli Bahçe kentsel dönüşüm konutlarının temelini attı… İşte detaylar… 

Esenler’de geri dönüşümden elde edilen 500 bin defter, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katıldığı bir törenle öğrencilere dağıtıldı. “Bu proje ile kitap, defter barışık oldu” diyen Bakan Güllüce, sıfır atık politikasının, Türkiye’nin kalkınmasına; Türkiye’nin kalkınmasının da, istikrara bağlı olduğunu söyledi.

CEVİZLİ BAHÇE KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUTLARI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYIN!

Esenler Belediyesi, geri dönüşüm tesislerinde tamamen atıkların ayrıştırılmasından elde ettiği gelir ile 6 yıldır ilçe genelindeki öğrencilerin defter ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Önceki 5 yılda olduğu gibi, bu yıl da geri dönüşümden elde edilen 500 bin defter, törenle Esenlerli öğrencilere dağıtıldı.

Neyyir Turhan İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen Defter Dağıtım Töreni’ne; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı il genel meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“6 YILDA 3 MİLYON DEFTER HEDİYE ETTİK”

Geri dönüşüm tesislerinin çalışma sistemini anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan törende konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, geri dönüşümden elde ettikleri gelirle Esenler’deki 85 bin öğrencinin defter ihtiyacını karşıladıklarını söyledi. Esenler Belediyesi olarak kapsamlı geri dönüşüm çalışmaları yaptıklarını belirten Başkan Göksu, “Her atığın dönüşmesi gerektiği bilinci ile her çöpü, şehrimiz için bir fırsat olarak görüyoruz. Bugün geri dönüşümden elde ettiğimiz üç milyonuncu defterimizi çocuklarımıza hediye ediyoruz. Bu defterler ile çocuklarımıza hem çevre bilinci hem de bir şehir kültürü kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

ESENLER’DE ARTIK ÇÖPTEN EKMEK DE ÇIKIYOR

Geri dönüşüm çalışmalarıyla çöpten sadece defter elde etmediklerine dikkat çeken Başkan Göksu, “Türkiye’de bir ilk olan ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirilen sosyal marketimiz EDİM’de ihtiyaç sahiplerine verdiğimiz yağ ve deterjanları da çöpten elde ediyoruz. Yeni bir uygulama ile şimdi Esenler’de çöpten ekmek de çıkartıyoruz. Halkımız, ESMATİK’lere atacakları her atık madde ile puan kazanacak ve katlarında biriken her 30 puan ile projeye katılan fırınlardan bir ekmek alabilecek. Arzu ederlerse, hanımefendiler evlerinin günlük ekmek ihtiyacını geri dönüşümden karşılayabilecekler.”

GERİ DÖNÜŞÜME ESENLER’DEN BÜYÜK DESTEK

Yeni uygulamaya ilişkin açıklaması vatandaşlardan büyük alkış alan Başkan Göksu, konuşmasında atık pil ve mavi kapak toplama kampanyalarına da değindi. Geri dönüşüm kampanyalarına destek veren Esenlerlilere teşekkür eden Başkan Göksu, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim yaptığımız bu çalışmalar, Esenler halkının büyük desteği ile katkısı ile devam ediyor. Bunun neticesinde Esenler, atık pil toplamada İstanbul’da ilk üçte. Şu ana kadar 405 ton mavi kapak topladık. Mavi Kapak’ta Türkiye’de en iyilerden birisiyiz. Anadolu’dan hatta Amerika’dan bile bize mavi kapak gönderenler var. Şu ana kadar 2 bin 475 tekerlekli sandalye ve 24 akülü engelli aracı dağıttık. Bu Esenler halkının kadirşinaslığıdır”.

“MİLLETİN BÜYÜK YÜRÜYÜŞÜ DEVAM EDİYOR”

Başkan Göksu’nun ardından konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, “Esenler Belediyesi yine muhteşem bir projeyle karşımızda. Şimdi burada dağıtılan defterler, yazılmamış, bembeyaz, ak pak. Öğrencilerimizin zihinleri de ak pak, pırıl pırıl. Biz istiyoruz ki; öğrencilerimizin zihinleri, memleket sevdasıyla, devlet sevdasıyla dolsun. Hükümetimiz kitapları dağıtıyor, belediyemiz defterleri dağıtıyor ve bu milletin büyük yürüyüşü devam ediyor” diye konuştu.

KALKINMA İSTİKRARA BAĞLI

Törende son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce konuştu. Bugünün gelişmiş ülkelerinin dünyayı fiziksel ve manevi olarak kirlettiklerini belirten Bakan Güllüce, “Türkiye olarak; çevreyi koruyarak, işçimizi, insanımızı koruyarak kalkınmaya çalışıyoruz. Belediyelerimiz de bu noktada önemli çalışmalar yapıyor. Esenler Belediyemizin yaptığı bu proje ile kitap, defter barışık oldu. Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Tevfik Göksu’yu kutluyorum. Hükümet olarak sıfır atık politikamız var. Bu hedef, kalkınmaya bağlı; kalkınma, istikrara bağlı. İstikrarlı bir hükümetin aynı politikaları üreterek kalkınması gerekiyor” dedi.

Törende Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ve Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan da birer konuşma yaparak, atıktan defter elde edilmesinin ülkenin geleceği adına önemli olduğunu ifade ettiler.

ESMATİK’İ İLK KULLANAN BAKAN GÜLLÜCE OLDU

Törende Esenler Belediyesi tarafından geliştirilen yeni atık toplama uygulaması ESMATİK de tanıtıldı. Atılan her atık madde ile puan ve katlarında biriken her 30 puanla bir ekmek alınabilen ESMATİK, ilk olarak Bakan Güllüce tarafından kullanıldı. ESMATİK’e attığı atık plastik şişelerle puan toplayan Bakan Güllüce, ESMATİK kartında biriken 30 puan ile bir ekmek aldı.

GERİ DÖNÜŞÜMDEN KENTSEL DÖNÜŞÜME

2014-15 Eğitim – Öğretim Yılı Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması’nda dereceye giren okullara çeşitli hediyelerin verildiği törende, Esenler’de özel teşebbüs eliyle gerçekleştirilen ve 198 daireden oluşan Cevizli Bahçe Kentsel Dönüşüm konutlarının temeli telekonferans ile atıldı.

Törenin Cevizli Bahçe Konutları önünde Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, ESİNDER Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Sezayi Köse ve diğer ilgililer hazır bulundu.

Tören, Bakan Güllüce, Milletvekili Dalkılıç, Kaymakam Ünal ve Başkan Göksu’nun öğrencilere defter dağıtımı ile son buldu.

Esenler Belediyesi