İdris Güllüce ve Tevfik Göksu, Esenler’deki dev projeye imza atıyor

İdris Güllüce ve Tevfik Göksu, Esenler’de tarihi projeye start verecek imzaları Pazartesi günü atacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 11 Mayıs’ta açıklanan Esenler’in Tarihi Projesi’ne ilk imzalar atılarak başlanıyor. İşte detaylar…

İdris Güllüce ve Tevfik Göksu düğmeye basıyor ve 90 bin konutun yenileneceği dünyanın en büyük kentsel dönüşüm çalışması ile dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise en büyük şehir parkını da kapsayan projenin ilk imzaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Esenler Belediyesi arasında atılıyor.

8.7 milyon metrekare askeri alanın Esenler Belediyesi’ne devredilmesiyle ortaya çıkan, Esenler’in tarihini ve talihini değiştirecek proje çalışmalarının başlatılması ile ilgili protokol, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu arasında 25 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 12:00’de Tekstilkent / Esenler’deki Ramada Plaza’da düzenlenecek törenle imzalanacak.

TARİHİ PROJENİN DETAYLARI

“İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı” projesi kapsamında 8,7 milyon metrekarelik Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli hazine arazisi “Huzur ve Umut Şehri” Esenler’e devredildi. Esenler’in baştan başa yenilenmesini sağlayacak olan proje kapsamında Türkiye’nin ilk planlı şehri kurulacak. Mülkiyet ve imar sorunlarına kalıcı çözüm getirecek proje kapsamında ilçe genelinde 90 bin konut yenilenecek. Tarihi proje ile Esenler’deki sosyal ve kültürel tesis alanları 5 kat, eğitim tesisi alanları 10 kat, yeşil alanlar 15 kat, sağlık tesisi alanları 35 kat artacak.

Kentsel dönüşüm kapsamında yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük parklarından biri yapılacak. Esenler’de yapılacak 2,5 milyon metrekare alana sahip şehir parkı, kentsel dönüşüm alanında üretilen dünyanın birinci, büyüklük bakımından dünyanın üçüncü büyük yeşil alanı olacak. şehir parkında müze, sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, seyir terası ve pek çok donatı yer alacak.