300x250

İkitelli-Ataköy metrosu birleşiyor

Beş farklı raylı sistem hattı ve Metrobüs ile entegre olacak Ataköy-İkitelli Metrosu’nda, tünel kazısı tamamlanıyor. Yerin altındaki kazı çalışmalarının son aşamaya geldiği 13,5 kilometre uzunluğundaki hattın iki tüneli, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılacağı törenle birleşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), metro projelerini tamamlamak için kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Büyük insan hareketliliği sebebiyle trafik yoğunluğu yaşayan bölgede hizmete girecek İkitelli-Ataköy Metro Hattı’nın kazı çalışmalarında sona geliniyor.

Toplam beş ilçeden geçen projenin iki tüneli, yarın saat 9.30’da, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılacağı törende birleşecek. Programda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İBB bürokratları ile yüklenici firmaların yöneticileri yer alacak.

Ataköy-İkitelli Metro Hattı’nda son durum ne?

Yapımına 2016’da başlanmasına karşın yavaş ilerleyen Ataköy-İkitelli Metro inşaatı, Temmuz 2019’da yeniden hızlanmaya başladı ve tünel kazısında ilerleme kaydedildi. İnşaatın başladığı günden Haziran 2019’a kadar üçte ikisi tamamlanan tünel kazısında, kalan kısım, bir yılda tamamlandı.

Ataköy-İkitelli Metro Hattı güzergahı nedir?

11 istasyondan oluşan İkitelli-Ataköy Metro Hattı; mevcut (M3) Başakşehir – Olimpiyat – Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Sanayi İstasyonu’ndan başlayarak TEM ve D100 Karayolunu bağlayan Basın Ekspres Bağlantı Yolu’na paralel bir koridor izleyerek Ataköy İstasyonu’nda son buluyor.

İkitelli-Ataköy arasını 23 dakikada alacak olan metro, saatte 72 bin yolcu taşıyabilecek.

Ataköy-İkitelli Metro Hattı hangi metrolara bağlanacak?

Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Bağcılar, Başakşehir ilçelerinden geçen proje, beş raylı sistem ve Metrobüs ile entegre olacak:

İkitelli İstasyonunda, (M3) Başakşehir – Olimpiyat – Kirazlı Metro Hattı’nın Olimpiyat – İkitelli Sanayi kesimi

Mehmet Akif İstasyonunda, (M7) Kabataş – Mahmutbey – Esenyurt Metro

Mimar Sinan Cad. İstasyonunda, (M1B) Yenikapı – Kirazlı – Halkalı Metro

Yenibosna İstasyonunda, (M1A) Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı ve Metrobüs

Ataköy İstasyonunda Marmaray Hattı

Ataköy-İkitelli Metro Hattı birleşim töreni ne zaman? Nerede?

Tarih: 08.07.2020 Çarşamba

Saat : 09.30

Konum: Halkalı Caddesi İstasyon Yapısı- Bahariye Caddesi Küçükçekmece

İBB

Bunları da beğenebilirsin