300x250

Mobilya sektörünün iç pazar beklentisi: 50 milyar TL

Mobilya alımını erteleyenler, yeni evlenecek çiftler, konut alanlar, destek paketine ek yüzde 50 indirim avantajıyla mobilya alışverişine yöneldiler. İç pazarın nabzını tutan MODOKO, haziran ayında tarihi ziyaretçi rekorunu yakaladı.

Haziran ayında ihracatta geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 32,3 artış gerçekleştiren mobilya sektöründe iç pazarda da toparlanmanın sinyalleri gelmeye başladı. İç pazarın nabzını tutan, evleneceklerin, evini değiştireceklerin uğrak noktası olan MODOKO’dan da gelen rakamlar, düğün salonlarının açılması ve konut satışlarının artmasıyla mobilya sektörünün hareketlendiğini gösteriyor.

Koray Çalışkan: Ziyaretçi sayısı 2.5 kat arttı

MODOKO Başkanı Koray Çalışkan’ın açıklaması haberde…

“1 Haziran itibariyle devletimizin hayata geçirdiği, ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebileceğiniz 4 yeni kredi paketiyle, çok daha rahat mobilya alışverişi için sizleri MODOKO’ya bekliyoruz!’ diyerek yeni bir kampanya başlattık. Tüketiciler için 6 ay ödemesiz, 60 aya kadar vade seçeneklerine karşılık yüzde 50’ye varan indirim fırsatları sunduk. Ay boyunca yaptığımız kampanya ses getirdi ve MODOKO’yu 23 bin 854 kişi ziyaret etti. Başka bir ifadeyle geçen yılın haziran ayın ziyaretçi sayımızda yaklaşık 2,5 kat bir artış yaşandı” diyen MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, yılın ilk 6 ayında ise 66 bin 457 kişinin MODOKO’yu ziyaret ettiğini belirterek tarihi bir rekora imza attıklarını sözlerine ekledi.

Kampanya Temmuz’da da devam ediyor

Yüzde 50’ye varan indirim kampanyasının temmuz ayında da devam edeceğini belirten Çalışkan, “Mobilya sektörü olarak geçtiğimiz yılın son ayı KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesiyle birlikte 2020 yılına iyi bir başlangıç yapmıştık. Beklenmeyen covid-19 salgınıyla birlikte ülkemizde ilk vakanın mart ayında görülmesiyle birlikte nisan ve mayıs aylarında ziyaretçi sayımızda ve mobilya sektörünün genelinde geçtiğimiz aylara göre yüzde 80 düşüş yaşanmıştı. Birçok üretici bu süreci stok çalışarak geçirirken, biz de Türkiye’nin en büyük online mobilya alışveriş sürecini kurarak, tüketicilerin mobilya ihtiyaçlarını online üzerinden karşılamalarını sağladık. Akabinde 15 Haziran’da nikah salonlarının, 1 Temmuz’da da düğün salonlarının açılmasıyla sektörümüz de hareketlenmeye başladı. Düğün alışverişlerinde hazırlık süreci 6 ay öncesinden başladığı için ötelenen mobilya alımları gerçekleşti. Yine konuttaki tarihi faiz indirimiyle birlikte konut satışlarının artması ve mobilya alışverişleri için hazırlanan destek paketinin satışlarımıza yansıdı. Bu seneyi mobilya sektörü olarak 50 milyar TL’lik satış hacmiyle kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

Açık havada alışveriş keyfi sunan MODOKO, 150 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu ve içerisinde 350 mağaza bulunuyor. Doğrudan 5 bin dolaylı olarak da 35 bin kişiye istihdam sağlayan MODOKO’da mağazalara gelmek isteyen vatandaşlar için de site içerisindeki 12-13 otobüs durağı arasında tur yapan ücretsiz 10 kişilik elektrikli ring araçları ve bisikletler bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin