İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali ile 3 arsa özelleştiriliyor

İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali ile birlikte 3 değerli gayrimenkul özelleştiriliyor… İşte detaylar…

İnebolu Limanı işletme hakkını ve santralin varlıklarını alan İstanbul Ortaköy ve Göktürk’deki iki değerli arsa ile Mardin’deki bin dönümü bulan 2 araziyi de almış olacak. Konuya yakın bir kaynak ihaleyi ‘cazip’ hale getirmek için söz konusu gayrimenkullerin ihaleye eklendiğini söyledi.

Temeli 1880’lerin sonunda atılan ve Milli Mücadele döneminde önemli bir işlev gören İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali için geçtiğimiz ekim ayı da teklifler alınmış, ancak ihale iptal edildi.

BEŞ FİRMA TEKLİF VERDİ

Sermayesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. bünyesindeki varlıklar için son teklifler geçtiğimiz cuma günü alındı. Beş firma istekli olarak kapalı zarf usulü ile tekliflerini sundu. Pazarlık görüşmelerinin ise bugün yapılması bekleniyor. İhaleye, Cengiz İnşaat A.Ş.’ye bağlı Eti Bakır A.Ş., Elron İnşaat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti., Ekol giyim mağazalarının sahibi Ekol Hazır Giyim İnşaat Ticaret Ltd. Şti., SBK Holding A.Ş. ve Özbolat İnşaat Turizm Otelcilik ve Ticaret Ltd. Şti. 2 milyon TL teminat mektubu ile birlikte teklifler veren firmalar oldu

Hürriyet‘ten Dinçer Gökçe‘nin haberine göre; ihale ile ilgili pazarlık görüşmeleri bugün yapılacak. İşte Grup-1 Varlıkları anılan varlıklar için hazırlanan ihale şartnamesi ve tanıtım dosyasına yer alan detaylar:

49 YILLIK İŞLETME HAKKI DEVREDİLİYOR

İnebolu Limanı: Özelleştirme ihalesi ile limanın 49 yıllık işletme hakkı devredilecek. Limanı hali hazırda İnebolu Belediyesi işletiyor. Limanda kalkan gemiler ağırlıkla Bandırma ve Samsun Limanı’na gidiyor. Limana, yıllık 160’a yakın gemi giriş-çıkış yapıyor. Tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre limanın temeli ise 1882’de atıldı. Liman, Milli Mücadele yıllarında silah ve cephanenin Anadolu’ya giriş kapısı oldu. Ankara Hükümeti’nin dünyaya açılan kapısı olarak görülen liman için Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da” dediği biliniyor.

VARLIKLARI SATILACAK

Hopa Termik Santrali: Santralde enerji üretimine 1973 yılında başladı. Fuel Oil kullanılarak elektrik üretimi yapılan santralin varlıkları ihaleyi kazanan firmaya geçecek. Toplamda 65 bin 366 metrekare alan üzerine kurulu santral Hopa Limanı’na 250 metre yakınlıkta. Tesiste son iki yıldır elektrik üretimi yapılmıyor.

İKİ PARSEL BİN DÖNÜMÜ BULUYOR

Mardin Mazıdağ’da arazi: Özelleştirme ihalesi yapılacak varlıklardan biri de Mardin Mazıdağ’da bulunan iki parsel arazi. Birbirine bitişik iki parselin büyüklüğü 950 bin metrekare. Söz konusu arazinin hemen bitişiğinde ise Mazıdağ fosfat tesisleri bulunuyor. Söz konusu tesisleri Cengiz İnşaat’a bağlı TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi ve Ticaret A.Ş. işletiyor.

Boğaz manzaralı arsa: Aynı ihale paketi kapsamında satışı yapılan bir diğer varlık ise İstanbul Ortaköy’de bulunan bir arsa. 964 metrekarelik arsa denize yürüme mesafesinde. Gayrimenkul uzmanları Boğaz manzaralı arsanın oldukça değerli olduğunu söyledi.

Göktürk’te 6 dönüm arsa: Son olarak ihale paketinde yer alan bir diğer varlık ise İstanbul Eyüp ilçesine bağlı Göktürk’deki bir arsa. Arsanın büyüklüğü 6 dönüm olarak kayıtlara geçti.

Hürriyet