İnşaata güven de siparişler de artıyor

TÜİK Temmuz 2021 Sektörel Güven Endeksleri'ni açıkladı. Buna göre Temmuz'da inşaat sektörüne güven ve bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi de artış gösterdi. İşte inşaat sektöründeki artışların detayı...

İnşaata güven Temmuz ayında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2021 Sektörel Güven Endeksleri’ni açıkladı. İşte hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde güven endeksinde son durum…

Güven endeksi inşaatta yükseldi

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Temmuz ayında Haziran ayına göre; hizmet sektöründe yüzde 5.8, perakende ticaret sektöründe yüzde 3.7 ve inşaat sektöründe yüzde 4.7 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, Temmuz 2021

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, alt endeksleri ve değişim oranları, Temmuz 2021

İnşaat sektörü güven endeksi kaç oldu?

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 82.4 iken, Temmuz ayında yüzde 4.7 oranında artarak 86.3 değerini aldı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 3.3 artarak 78.8 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 5.9 artarak 93.9 değerini aldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven ve eğilim endeksleri, Temmuz 2021

İnşaat faaliyetlerini kısıtlayan faktörlerde son durum ne?

İnşaat sektöründe Temmuz ayında girişimlerin yüzde 53.9’u faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 46.1’i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti.

İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; “finansman sorunları” Haziran ayında yüzde 26.7 iken Temmuz ayında aynı oranda kaldı, “talep yetersizliği” Haziran ayında yüzde 19.1 iken Temmuz ayında yüzde 19.2 ve “diğer faktörler” Haziran ayında yüzde 25.8 iken Temmuz ayında yüzde 22.8 oldu.

TÜİK, bir sonraki haber bültenini 25 Ağustos 2021 tarihinde yayımlayacak.

Hizmet, perakende ve ticaret sektörlerinde güven endeksi ve detayları TÜİK’in resmi internet sitesinde incelemek için buraya tıklayın!

TÜİK – imarpanosu.com