İstanbul için hızlı dönüşümün yol haritası açıklanıyor

İstanbul için hızlı dönüşümün yol haritası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından açıklanıyor. Canlı yayın haberde...

İstanbul için hızlı dönüşümün yol haritası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından açıklanıyor. imarpanosu.com bu önemli açıklamayı bugün 14:00’den itibaren canlı yayınlıyor…

YAYINI YOUTUBE’DE İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor. Önce İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarının yol haritasını Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda açıklayacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanın, “Büyük müjdelerle beraber” süreci başlatacağını duyurmuştu.

Kentsel Dönüşüm Yol haritası ve açıklanacak müjdelerle, yüz binlerce konutun yenilenmesi, olası İstanbul depremi için hazırlıkların hız kazanması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı’nın bu programın ardından yerel seçim sürecine ilişkin Şanlıurfa, Erzurum ve Tekirdağ için yapılacak temayül yoklamasına katılması bekleniyor.

İstanbul için hızlı dönüşümün yol haritası açıklamasını önceki gün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 21. Yüzyıl Belediyeciliği Yerel Yönetimler Zirvesi’nde duyurmuştu. Özhaseki, İstanbul’da kentsel dönüşüm projesiyle yüzbinlerce konut yapılacağını söylemişti.

İSTANBUL’DA YÜZBİNLERCE KONUT YAPILACAK

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İstanbul için hızlı dönüşümün yol haritası ve projelerle ilgili şu bilgileri paylaşmıştı:

“Cumartesi (bugün) saat 14.00’da Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açıklayacağımız yol haritasında birkaç temel başlık var:

‘Yarısı bizden kampanyası’nı ete kemiğe büründürdük.

Ekonomi kurmaylarıyla oturduk ne vaat edeceğimizi ayarladık.

Ciddi bir rezerv alan tespitimiz oldu.

Yüzbinlerce konut yapacağız. Sosyal konut projelerimiz var.

Kentsel dönüşüm yasasına çok emek verdik. Engelleri kaldırarak yolumuza devam etmek istiyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜTEAHHİTLERİNE ZULMEDİLDİ, BATIRILDI

Kentsel dönüşüme başlayan pek çok müteahhide zulmedildi ve batırıldı.

İnşallah biz cumartesi günü büyük müjdelerle birlikte İstanbul’un depreme hazırlığını başlatmış olacağız.

O gün bir taraftan temel atmalar, bir taraftan sembolik yıkımlar olacak. Bir taraftan sözleşmeler imzalanacak.

Bu olayı İstanbul’un depreme hazırlığı noktasında ilk adım gibi görüyoruz.

Türkiye en riskli beş ülkeden biri. Fay hatları belli, artık kıpkırmızı çizgilerle defalarca gösteriliyor. Yaklaşık 500 hareketli fay hattı var.

Kentsel dönüşüm yasasına uygun yapılmış bir bina 8.5-9 şiddetinde bir depreme dayanır.

İstanbul’da şu ana kadar 800 bin konut yenilenmiş, 600 bin konutu da çok acil yenilememiz lazım. Bir kısmı vatandaş yapacak biz destekleyeceğiz. Bir kısmını rezerv alanlara biz yapacağız.

Müteahhit arkadaşlar da en hızlı şekilde bu sürece dahil olacaktır.”