Konut satışlarında son durum umut oldu! Ne dediler?

Konut satışlarında son durum ne? Konut satışları için markalı konut üreticileri ne diyor? İşte müteahhitlerin görüşleri...

Konut satışlarında son durum hakkında değerlendirmelerde bulunan markalı konut üreticileri neler söyledi? İşte markalı konut müteahhitlerinin TÜİK Aralık ayı konut satış verileri hakkında görüşleri…

TÜİK Aralık ayı konut satış istatistiklerini dün sabah açıkladı: Konut satışları 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0.4 azalarak 1 milyon 485 bin 622 olarak gerçekleşti. Konut satışları Türkiye genelinde Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.2 azalarak 207 bin 963 oldu.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51.8 azalışla 21 bin 796 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 15.2 artarak 67 bin 490 oldu.

TÜİK Aralık 2022 konut satış istatistiklerinden yola çıkan inşaat ve gayrimenkul sektörü temsilcilerinin görüşleri şöyle:

“Konut satışında Türkiye Avrupa’da birinci oldu”

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur:

“Son dört yıldır konut satış adetinin 1,5 milyon bandına yaklaştıran Türkiye’de 2022 de 1 milyon 485 bin adet konut satıldı. Dolayısıyla, Türkiye konut satış adetinde yine Avrupa’da birinci oldu. Bu birkaç açıdan önemli. Birincisi, başta Avrupa olmak üzere Dünya’daki büyük ekonomilerde konut satışı yüzde 10 ile yüzde 30 arasında düşerken Türkiye’de azalmadı başa baş kapandı. Bu da Türkiye’deki iç piyasada, talebin çok canlı olduğunu gösterir. İngiliz araştırma şirketi Knight Frank’ın son verilerine göre de gayrimenkul en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. Rapordaki verilere göre değerlenme oranlarına bakıldığında Türkiye büyük şehirleriyle ilk 4’te yer alıyor. Yatırım aracı olarak gayrimenkul en fazla Türkiye’de kazandırmaya devam ediyor. Bu sebeple talep sürekli dinamik olacak. İkincisi, Türkiye’de 200 alt sektörü de dinç tutması içinde önemli. Dolayısıyla burada arzın tekrar ivmelenmesi üreticilerin tekrar üretime geçmesi daha dikkat edilmesi gereken bir husus. Nitekim 5 yıl öncesine göre ikinci el satışın payı yüzde 50 -50’den yüzde 30-70’e yükseldi. Birinci el azaldı. 2023’te bu oranın tekrar dengelenmesi çok değerli olacaktır. Bu sebeple 0,69 faiz oranıyla başlayan sıfır konut kampanyasının 2023’te bu oranın dengelenmesine katkısı büyük olacaktır. Yabancı konut satışı tarafında da yüzde 15 artış var. Bu toplam satışta yüzde 5’e denk geliyor. Avrupa’ya kıyasla bu oran yarı yarıya düşük. Nitekim Portekiz ve İspanya’da Avrupa ortalamasında yabancıya satış oranı yüzde 10 seviyesinde. Türkiye’ye doğrudan yatırım olarak değerlendirildiğinde yabancıya satışında 2023’te gelir bazında Avrupa’ya yaklaşmasını umuyorum.”

“Emlak satışında rekor kırıldı”

Mastertürk Grubu Başkanı Gökhan Taş:

“Türkiye konut satışında geçen seneyi yakaladı, 1,5 bandından uzaklaşmadık. Tüm gayrimenkul türlerinde ise yeni bir satış rekoru 2022 yılında kırıldı. Konut satışlarında 2022 yılında yüzde 0,5 gibi azalma yaşanırken tüm gayrimenkul satışlarında artış yaşadık. Ülkemizde Geçen yıla göre yüzde 6’lık bir artış ile 3 milyon 203 bin gayrimenkul satışı gerçekleşti. Satışlardan elde edilen tapu harcı geliri ise 41 milyar lira seviyesine ulaştı. ‘Yeni Evim’ adıyla orta gelirli vatandaşlar için açıklanan ve dün başlayan sıfır konut kampanyasının ev sahipliği oranınapozitif katkı sağlayacağını da belirtmek isterim. Ama asıl pozitif etkiyi konut üretiminde görebileceğiz. Son 2-3 yıldır TÜİK verilerine baktığımızda, önceki yıllarda toplam satışın yarısını oluşturan sıfır konut talebi, yüzde 30’lara inmişti. Bunun en önemli sebebi yeni konut projelenin başlayamaması idi. Şimdi yüzde 0,69’dan başlayan ve psikolojik sınır olan 1’in çok altında kalan faiz oranı kampanyası ile orta gelirli vatandaşların yeni konut alacağını öngörebiliyoruz. Ayrıca Hazine ve maliye Bakanlığı’nın ilk 3 yıl taksit tutarlarına destek olması da doğrudan üretimi de pozitif yansıyacaktır. Arzın dengeli ve sürdürülebilir şekilde her şehirde devam etmesi ülkemiz için çok önemli idi, nitekim her sene 600 bine yakın evlenme, 200 bine yakın boşanma, 100 bine yakın gurbetçi talebi, 70 binin üzerinde yabancı talebi ile en az 1 milyon minimumda talep oluşan bir ülkeyiz. İhtiyaç ve yatırım amaçlı talepleri de eklediğimizde 1,5 milyona yakın talep oluşuyor. Bu rakam OECD üyesi ülkeler arasında en çok konut satılan ikinci ülke ve Avrupa’da da en çok konut satılan ülke anlamına geliyor. Böylesi bir fotoğrafta arzın desteklenmesi oldukça değerli bir hamle oldu.”

“Yabancı yatırımcı sektöre yüksek katkı sağladı”

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

“Bu yıl yabancıya satış oranının yüzde 15,2 artarak 67 bin 490 olduğunu görüyoruz. Aslında kur artışı nedeniyle yabancı yatırımcı için fiyatların çok cazip olduğu bir yılı geride bıraktık. İlk yarıyı gayet iyi geçirdik, yılın ikinci yarısında yabancıya satışlarda istediğimiz rakamları göremesek de iç piyasanın durgun olduğu bir dönemde yabancı yatırımcının yaptığı alımlar sektörü ayakta tuttu. Gelişmiş ülkelere baktığımızda doğrudan yatırımlarda en büyük payı gayrimenkul yatırımlarının aldığını, bu ülkelere gelen yatırımının yarısından fazlası gayrimenkul ile gerçekleştiğini görüyoruz. Yabancı yatırımcı lüks konut satın alıyor. Bugün gördüğümüz konut satış rakamlarında yabancının katkısı yüksek, bunu unutmamak lazım.”

“Konut fiyatlarındaki artış yabancıyı da etkiledi”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:

“Sektörümüz 2021 yılını yabancıya satış için öngörülen 50 bin adetlik hedefi 11 ayda aşmış ve tüm zamanların aralık ayı rekoruyla yılı kapatmıştı. 2022’de ise yaklaşık 70 bin adede varan yabancıya gayrimenkul satış hedefi bulunuyordu. Bu yıl yabancıya satış oranı, yüzde 15,2 artarak 67 bin 490 gerçekleşti. Hedefe yakın bir seviyede kaldı. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz; konut fiyatları inşaat maliyetlerinden dolayı çok arttı. Bu durum yabancılar için bir dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Buna ek olarak alınacak gayrimenkulün değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesinin de bu durum üzerinde etkisi oldu. Ancak sektörümüzü önümüzdeki dönemde daha hareketli piyasa şartları oluşacağını tahmin ediyoruz. Özellikle Yeni Evim Programı kapsamında müteahhitler için Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansmana erişim imkânı da sunulmuş oldu. Bu da konut üreticileri için önemli bir destek sağlayacak ve üretimler artacak.”

“Hem üretim hem de satış tarafında canlılık bekliyoruz”

Abdülkadir Akkuş/ Boss4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı:

“Özellikle ikinci altı ayda son derece durgun geçen bir yılın ardından açıklanan rakamlar bizleri hiç de şaşırtmadı. Artan maliyetlere, olumsuz ekonomik şartlara ve arzın talebi karşılayamama durumuna rağmen yıllık satış rakamlarının geçen yılın rakamlarından çok da uzak olmadığını görüyoruz. Bugüne kadar ‘konut satış rakamlarının istenilen seviyeye ulaşması için konut üreticilerinin de konut almak isteyen kesimin de kampanya ve teşviklerle desteklenmesi gerekiyor’ dedik. Geçtiğimiz günlerde ilan edilen Yeni Evim kampanyasıyla bu talebimiz gerçekleşmiş oldu. Sektörü canlandırmak için uygun şartlar sağlandı. Bundan böyle hem üretim hem de satış tarafında canlılık bekliyoruz demek yanlış olmayacaktır.”

“Sektör rakamları daha da yukarılara çıkacak”

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Türkiye geneli yıllık konut satış rakamlar tahmin ettiğimiz gibi geçen yılla başa baş geldi. Önümüzdeki dönemde de hem yurt içi konut talebinin hem de yurt dışı konut talebinin canlı olmasını beklemekteyiz. Gayrimenkul, yatırımcı için enflasyon ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde her zaman güvenli limandır. O nedenle bu rakamların önümüzdeki dönemde daha da yukarılara çıkmasını bekliyoruz. Hele ki; ihtiyaca rağmen konut alımlarının durma seviyesinde olduğu bir dönemde düzenlenen Yeni Evim Programı ile hem evi olmayan orta gelirli vatandaşa ev sahibi olma şansı doğdu. Üstelik müteahhide verileceği açıklanan 25 milyar liralık finansman desteğiyle yeni yatırımların da önü açılmış oldu. Müteahhitler yeni projelere başlayabilecek. Dolayısıyla yakın dönemde konut üretim ve satış rakamlarının yukarılara doğru çıkmasını beklemek hiç de yanıltıcı olmaz.”

Konut satışları 2022 karnesi geldi

“Fiyatların daha da artacağını öngören kesim alıma geçecek”

Sedat Al / FKG İnşaat Genel Müdürü:

“TÜİK rakamları çok da istediğimiz seviyede gelmese de Yeni Evim kampanyasının devreye alınması bizi bu rakamların yukarıya çıkacağı konusunda umutlandırıyor. Zor bir yılı geride bıraktık. Ancak yeni yıl, bu uygulamanın sektördeki olumlu etkilerini hissetmeye başlayacağımız bir yıl olacak. Konut almak isteyen vatandaşın finansmana erişimde ve ödemelerde kolaylık sağlanmış oldu. Çünkü, elinde nakit parası olmayan ama konut almak isteyen kesim için kredi faizleri belirleyici kriter oluyor. Bu durumda yeni kampanyayla faizlerin yüzde 1’in altında tutulması en önemli unsuru oluşturuyor. Geçen yıl kasım aralık ayları çok hareketli geçmişti. O hareketi bu sene göremedik ancak yine de rakamlara baktığımızda aralık ayında biraz canlanmayı gördük. Bundan sonra alıcılar kampanyanın verdiği motivasyonla sektörü hareketlendirecek diye düşünüyorum. Ev almak isteyen kesim, fiyatların daha da artacağını öngörerek bu yıl harekete geçecek.”

“Bu yıl Anadolu Yakası’nda ciddi hareketlilik bekliyoruz”

Sedat Karakütük / Golden Sign Kurucu Ortağı:

“Yeni Evim Programı’yla evi olmayan vatandaş ev sahibi olma imkanına kavuştu. Dolayısıyla bu destekle sektörde hareketlenme bekliyoruz. Bu kampanya ile birlikte özellikle İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki evlere yoğun ilgi olacağını öngörüyorum. Çünkü o taraftaki evlerin fiyatları daha makul seviyelerde seyrediyor. Evi olmayan alt ve orta gelir grubuna sahip ailelerin konut alabilmelerini sağlayacak projelerin belli aralıklarla hayata geçirilmesi sektör için çok önemli bir katkı sağlar. Ayrıca uydu kentler ve yüksek adetli sosyal konut projelerinin de hayata geçirilmesi sektördeki hareketliliği sürdürülebilir hale getirecektir.”

“2023’te de gayrimenkul en çok tercih edilen yatırım aracı olmaya devam edecek”

Roksana Diker / Benesta Genel Müdürü:

“TÜİK’in açıkladığı konut satış verilerine göre 2022 yılını 1 milyon 485 bin konut satışıyla kapatan Türkiye’de konutun en çok tercih edilen yatırım aracı olmaya devam ettiğini görüyoruz. Türkiye’de 2022 yılında yabancılara yapılan konut satışı önceki yıla göre yüzde 15,2 artışla 67 bin 490 konut satışı ile rekor kırdı. Bu veri, yabancıların da Türkiye’deki fırsatları yakından takip ettiğini ortaya koyuyor.

Küresel piyasalardaki belirsizlikler ve enflasyon karşısında getiri arayışı yabancıların Türk gayrimenkul piyasasına olan ilgisini artıracaktır. İngiliz araştırma şirketi Knight Frank’ın son verilerine göre de gayrimenkul en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. Rapordaki verilere göre değerlenme oranlarına bakıldığında Türkiye büyük şehirleriyle ilk 3’te yer alıyor. Yatırım aracı olarak gayrimenkul en fazla Türkiye’de kazandırmaya devam ediyor.

Öte yandan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan “Yeni Evim” kampanyasının iç piyasayı daha da canlandırmasını bekliyoruz. Ev almak isteyenlere sunulan fırsatlarla güvenli liman gayrimenkulün 2023’te de en çok tercih edilen yatırım aracı olmasını bekliyoruz.”