1 Step 1
Talep Formu
Request Form
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Murat Sururi Özbülbül: Ev almanın tam zamanı

Ekonomist ve Günboyu Gazetesi yazarı Murat Sururi Özbülbül, 'ev almanın tam zamanı', hatta içinde bulunduğumuz dönemin 'köprüden önce son çıkış' olduğunu söyledi. Özel video-röportaj şöyle...

Ekonomist ve Günboyu Gazetesi ekonomi yazarı Murat Sururi Özbülbül, imarpanosu.com için röportaj yapan Emre Kulcanay’ın sorularını yanıtladı. Bir çok ekonomist ve gayrimenkul uzmanının aksine beklemek yerine ev almanın tam zamanı olduğunu söyleyen Murat Sururi Özbülbül, “Döviz daha da yükselecek, alabiliyorsanız şimdi alın. Köprüden önceki son çıkış” dedi.

MURAT SURURİ ÖZBÜLBÜL’ÜN FLAŞ AÇIKLAMASINI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

“KONUT FİYATLARI MAKUL DÜZEYDE”

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 oranının altına inmesini beklemenin bir klişe olduğunu ifade eden Özbülbül, “Psikolojik sınır yüzde 1 klişesine inanmıyorum. Çünkü Türkiye’de konut alanların büyük bir kısmı, zaten ipotekli konut almıyor. Bunun bir kaç sebebi var, bir çok kişi de ipotekli konut satışı yapmak istemiyor. Emlak vergilerinden konutların gerçek fiyatı ile satış fiyatından dolayı… Faizler önemli olsa bile çok da önemli değil. Türkiye çok enflasyonist bir ortamda ve enflasyon daha da yükselecek. Yüksek enflasyonlu ortamlarda paranızı saklamak için emtiaya veya gayrimenkule geçmeniz lazım. Emtia herkesin işi değil herkes ticaret yapmıyor. Bu durumda yapılabilecek en önemli şey mülke geçmek. Arsa, bina vs… Doğru yerde, doğru fiyatlı mülkü bulmak gerek tabii ki… Emin olun, gayrimülklerin fiyatı önümüzdeki dönemde çok ciddi biçimde artacak. Bugünkü fiyatla bir daha mülk bulamayacaksınız” diye konuştu.

“SONUÇTA PARAYI NİÇİN KULLANIRIZ?”

Emre Kulcanay’ın “Dolar 9 TL’ye yaklaştı, 8.82 TL civarında… Hatta sizin tahmininiz yıl sonuna doğru 10 TL ve üzerine çıkacak şeklinde… Dolar böyle ele avuca sığmaz, hiçbir yerinden tutulamaz bir haldeyken ben nasıl ev almaya cüret edeyim? “Bu ne cüret?!” demezler mi adama?” şeklindeki sorusuna “Çünkü dolar arttığı zaman doğası gereği evlerin fiyatları da artacak. Sonuçta biz parayı niçin kullanırız?” diyerek cevap veren Özbülbül, şu açıklamalarda bulundu:

“Köprüden önce son çıkıştayız, bir daha bu fiyatlara kimse ev bulamayacak! Ne kadar artacağı iktidarın ve dünya ekonomisinin gidişatına bağlı. İktidarın alacağı önlemlere bağlı. Ama… Konut fiyatlarının düşmesi mucize olur. Göktaşı filan çarparsa olabilir.

Bankadan alacağınız kredi her zaman daha hesaplı olur. Çünkü bankalar riski daha iyi hesap eder. Konut firmaları veya aracı kurumlar riski banka kadar iyi değerlendiremez. Dolaysıyla olması gerekenden fazla gizli veya açık faiz ödersiniz. Orada yüzde 0.99 faiz demeleri önemli değil. Bunun gizli olarak konuta yedirilmiş miktarı önemlidir.”

İşte o röportaj.. 

Yatırımcı veya oturmak isteyen için ev almanın zamanı mı? Yoksa beklesin mi? 

– Ev almak için uygun bir zaman çünkü döviz ve emtia fiyatları yükseldi ama emlak fiyatları buna paralel olacak şekilde yükselmedi. Her ne kadar geçmişe göre yüksek görünüyor olsa da şu anda yükselmesi gerektiği kadar yükselmedi. Fiyatlar şu anda çok makul düzeyde.

Ama uzmanlar bekleyin diyor? Psikolojik sınır yüzde 1 falan derler… Böyle bir klişe var inanıyor musunuz buna?

– İnanmıyorum. Çünkü Türkiye’de konut alanların büyük bir kısmı, zaten ipotekli konut almıyor. Bunun bir kaç sebebi var, bir çok kişi de ipotekli konut satışı yapmak istemiyor. Emlak vergilerinden konutların gerçek fiyatı ile satış fiyatından dolayı… Faizler önemli olsa bile çok da önemli değil. Türkiye çok enflasyonist bir ortamda ve enflasyon daha da yükselecek. Yüksek enflasyonlu ortamlarda paranızı saklamak için emtiaya veya gayrimenkule geçmeniz lazım. Emtia herkesin işi değil herkes ticaret yapmıyor. Bu durumda yapılabilecek en önemli şey mülke geçmek. Arsa, bina vs… Doğru yerde, doğru fiyatlı mülkü bulmak gerek tabii ki… Emin olun, gayrimülklerin fiyatı önümüzdeki dönemde çok ciddi biçimde artacak. Bugünkü fiyatla bir daha mülk bulamayacaksınız.

Dolar 9 TL’ye yaklaştı, 8.82 TL civarında… Hatta sizin tahmininiz yıl sonuna doğru 10 TL ve üzerine çıkacak şeklinde… Dolar böyle ele avuca sığmaz, hiçbir yerinden tutulamaz bir haldeyken ben nasıl ev almaya cüret edeyim? “Bu ne cüret?!” demezler mi?..

– Demezler. Çünkü dolar arttığı zaman doğası gereği evlerin fiyatları da artacak. Sonuçta biz parayı niçin kullanırız?

Yani köprüden önce son çıkışta mıyız?

– Evet, bir daha bu fiyatlara kimse ev bulamayacak!

Vay be!

– Ne kadar artacağı iktidarın ve dünya ekonomisinin gidişatına bağlı. İktidarın alacağı önlemlere bağlı. Ama… Konut fiyatlarının düşmesi mucize olur. Göktaşı filan çarparsa olabilir.

Peki konut alırken, imarpanosu izleyicilerimize ve imarpanosu.com okurlarına ne tavsiye edersiniz? Kampanyalı konutlardan mı alsınlar? Paraları varsa peşin, hemen mi alsınlar? Yoksa topraktan mı girsinler?

– Kampanyalı konutlarda şöyle bir sıkıntı var: O kampanyayı yapan firma, vade farkını zaten mülkün içerisine yedirmiştir.

Bankadan alacağınız kredi her zaman daha hesaplı olur. Çünkü bankalar riski daha iyi hesap eder. Konut firmaları veya aracı kurumlar riski banka kadar iyi değerlendiremez. Dolaysıyla olması gerekenden fazla gizli veya açık faiz ödersiniz. Orada yüzde 0.99 faiz demeleri önemli değil. Bunun gizli olarak konuta yedirilmiş miktarı önemlidir. Ona çok dikkat etmek lazım, bir…

Topraktan girmek iyi bir yöntemdir ama risklidir.

Ya bina bitmezse?..

– Ya müteahhit iflas ederse, kaçarsa?.. En keyiflisi, elinde peşin para vardır; en sıkışmış kişiyi bulacaksın,

Amiyane tabirle…

Bastırıp parayı alacaksın… En karlı alışveriş nakit parayla yapılandır. Bankadan kredi kullanmak, firmalardan kredi kullanmaktan daha az maliyetlidir bu işin doğası gereği. Çünkü firmalar neticede hiçbir zaman kendi ceplerindeki parayla yapmıyor, o da banka kredisi kullanıyor. Kullandığı kredinin üzerine senin risk payını ve kendi karını ekleyerek o fiyata satıyor. Oysa sen bankadan kredi kullandığın zaman hiç değilse onun faizini ödemezsin.

Gurbetçileri de konuşalım… Avrupalı Türkler’i… Ki, onlar da böyle anılmak istiyorlar. Onların avantajı var.

– Onlar için fırsat ve zaten bunu değerlendiriyorlar. Hatta bunun esprisi var: “Ya AKP’den niye şikayet ediyorsunuz?.. Geçen sene 1000 Euro bozdurup 7000 TL alıyordum; bu sene 10 bin TL alıyorum, daha rahat harcıyorum” diye espri yapıyorlar!

Yoo espri yapmıyorlar…

– İşin gerçeği… Satın alma güçleri artıyor, ama mülk fiyatları kur yükselişine uyum sağlamadan önce harekete geçerlerse faydası var. Mülk fiyatları arttıktan sonra satın almaları onların avantajına değil.

Demin yüzde 1 klişesine inanmıyorum dediniz ama özellikle konut piyasasında böyle bir beklenti vardır.

– Tabii ki bana da bir banka yüzde 1 faizle kredi verirse konut alırım, kulağımın üstüne yatarım. Ama bu bankanın veya o fonu sağlayanın zararı demektir. Yüzde 1 ile bu enflasyon ortamında kredi, ballı kaymaklı ekmek demektir.

“Oldu mu kaçırmayın”, diyorsunuz?..

– Bulan alsın.

TOKİ veya Emlak Konut kampanyalarına bakıyor musunuz? Şu anda tavsiye edilir mi?

– Onların bazı projelerinde baz faiz sübvansiyonlu. Bazı bankalar sübvansiyon sağlıyor, yakalanabilirse çok avantaj sağlıyor.

Kentsel dönüşüm projelerinden ev alınır mı şimdilerde? Orada da vergi indirimi var… Kentsel dönüşüm konutları indirimli oluyor mu vatandaş için, bu bir fırsat olarak görülebilir mi? Ev alacak kişi gitsin önce Fikirtepe veya Gaziosmanpaşa’ya baksın mı?

– İyi incelesin. Muadilleriyle iyi incelesin. Sonuçta firmaların yaptığı her ürün, kar edilerek satılması gereken bir üründür. İster evde ister arabada fark etmez. Burada fahiş bir kar yoksa elbette alınabilir.

Peki arsa ve/veya yazlık yatırımlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz bu dönem itibariyle? Arsa zaten uzun soluklu yatırım, alacak unutacaksın, çoluğuna çocuğuna kalacak çekmecede duracak…

– O kadar uzun değil… Bazıları arsa alıyor, üç yıl sonra yeşil alanı 30 kata çıkarıyorlar ve beş yılda milyoner oluyorlar. Kim olduğuna ve arsanın nerede olduğuna bağlı.

imarpanosu okur ve izleyicilerine mesajınız var mı? Parayı dolara mı yatırsınlar, faize mi yatırsınlar?

– Bu, kişinin birikiminin miktarına ve ihtiyaçlarına göre şekillenir. Mülk, likit değildir.Yarın öbür gün sattığında zarar edebilir. Aldığı mülke de bağlı. Altın likittir. Altın, kutup yıldızıdır. Altın her zaman altındır. Döviz de önemli bir servet koruma aracı ve likittir. Ama Türk Lirası, çok ciddi bir faiz bulamazsanız, mevduat faizine yüzde 17 veriyorlar; enflasyon yüzde 40 iken… Yüzde 17 faiz alıyorsan paran durduğu yerde eriyor demektir. Gerçek enflasyonun üzerinde faiz bulamıyorsanız parayı elinizde tutmanın alemi yoktur.

Peki Coin mi Konut mu?

– Hangi Coin derim.

Burada isim söylemeyelim de… Önce reklam versinler sonra söyleriz.

– Coin işi karışıktır, iyi tahlil etmek gerekir. Spekülatif işler seviyorsanız, kalbiniz de sağlamsa, adrenalin tutkunuz varsa alabilirsiniz. Ama sağlamcıysanız tabii ki, konut…

500 bin TL’m var diyelim, ev mi alayım, faize mi yatırayım, dolar mı alayım?

– Diyelim 500 bin TL var ama 6 ay sonra yapılacak bir ödeme de var…

Yok..

– Yoksa o zaman hiç cebinde durmasın mülk edin, mülk her zaman kazandırır.

imarpanosu.com

1 Step 1
Talep Formu Request Form
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right