Portekiz’den Altın Vize nasıl alınır?

Portekiz'den Altın Vize alma nasıl olur? Portekiz'den Altın Vize almanın bedeli ne kadar? Vesta Global Kurucu Ortağı Teuta Narazan'ın tavsiyeleri ve detaylar şöyle...

Portekiz’den Altın Vize nasıl alınır? Portekiz’de ‘Golden Visa’ uygulaması için son zamanlarda ne yapmalı? Portekiz ‘Golden Visa’ için atılacak adımlar neler? Vesta Global Kurucu Ortağı Teuta Narazan anlattı…

“Portekiz’den Golden Vize için elinizi çabuk tutun”

Türkiye, Portekiz’den Golden Visa alanlar listesinde 530 adetle üçüncü sırada yer alıyor. Portekiz hükümeti yabancı vatandaşlara oturma hakkı veren ‘Golden Visa’ programını rafa kaldıracağını açıklarken, Vesta Global Kurucu Ortağı Teuta Narazan, uygulamanın kalkmayacağını öngördüklerini ancak isteyenlerin bir an önce başvuruda bulunmasının yararlı olacağını belirtti.

Portekiz kayıtlarına göre, Ekim 2012’den itibaren emlak alımı ve yatırım yapan yabancı vatandaşlara oturma izni verilmesini öngören Golden Visa uygulaması sayesinde son 10 yılda 6 milyar 600 milyon euro gelir elde edildi. Bunun yaklaşık yüzde 90’ı emlak sektöründen geldi. Golden Visa’yı en çok 5 bin 194 kişiyle Çin’den gelenler alırken bunu 1137 ile Brezilya, 530 ile Türkiye, 483 ile ABD ve 474 ile Güney Afrika vatandaşları izledi. Portekiz Başbakanı Antonio Costa ülkesinin yabancılara oturma hakkı veren ‘Golden Visa’ programını rafa kaldıracağını açıklarken, Vesta Global Kurucu Ortağı Teuta Narazan, uygulamanın kalkmayacağını öngördüklerini ancak isteyenlerin bir an önce başvuruda bulunmasının yararlı olacağını söyledi.

“Yasa değişikliği henüz belli değil ama…”

İçerisinde Portekiz’in de bulunduğu 10 ülke için yurt dışı yatırımlar, oturma izni ve vatandaşlık programları ile müşterilerine uygun gayrimenkul yatırımının bulunmasından, süreçlerin takibine ve oturma izninin alınmasına kadar tüm evrelerde danışmanlık hizmeti veren tek şirket olan Vesta Global Kurucu Ortağı Narazan, “Yasa değişikliğinin olup olmayacağı henüz belli değil. Portekiz için çok büyük bir gelir kaynağı olan Golden Visa yatırımcıları ile yurtdışından ciddi bir para girişi var. Tamamen iptal etmeleri çok mümkün durmuyor. Vesta Global olarak Golden Visa uygulamasının kalkmayacağını öngörüyoruz. Kalksa bile verilmiş haklar geri alınamaz dolayısı ile kalkana kadar başvuru yapan herkesin hakkı baki kalacak. O yüzden başvurular için hızlı hareket edilmesinde yarar var.” şeklinde görüşlerini aktardı.

Yabancılar Ofisi’nin verilerine göre, Avrupa Birliği (AB) dışından gelenlere verilen Goden Visa’y 11 bin 180 yabancı ülke vatandaşı ve onların 18 bin 368 aile üyesi toplamda 29 bin 548 kişi aldı. Portekiz’e yatırım yapan Türklerin yatırım tercihlerinin genellikle ana para korumalı fonlar veya otel konseptine benzeyen servisli daireler olduğunu belirten Narazan; bazı yatırımcıların ise en düşük barem olan 280 bin euro’dan yatırım yaparak düşük maliyete aynı hakkı almayı tercih ettiklerini belirtti.

Golden Visa almak isteyenlere önerilerde de bulunan Narazan, “Portekiz’de 2021 sonundaki kanun değişikliğinden önce yaşanan yığılmalar sebebi ile süreçler çok uzuyor. İlgilenenlerin hemen başvurup en azından kanuni süreçleri başlatmaları ve yatırımlarını seçmeleri gerekir, tüm bu işlemler online olarak da yapılabiliyor.” dedi.