300x250

Markalı konut fiyatlarında artış enflasyonu katladı

Markalı konut fiyatlarında artış ve markalı konut stok durumu Reidin-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ekim 2022 sonuçlarıyla belli oldu. İşte detaylar...

Markalı konut fiyatlarında artış enflasyonu kat be kat geride bıraktı… Peki markalı konut fiyatlarında nominal artış ne kadar oldu? Markalı konut stoklarında erime yüzde kaç? REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ekim 2022 sonuçları açıklandı… Detaylar şöyle…

Markalı konut fiyatlarında artış ne kadar?

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ekim 2022 sonuçları açıklandı. Rapora göre, konut fiyatlarında 2022 Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1.03, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 95.82 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 312.60 oranında nominal artış gerçekleşti. Markalı konut proje stokları ise yüzde 3.63 eridi.

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre, konut fiyatlarında 2022 Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1.03, geçen yılın aynı dönemine göre %95.82 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 312.60 oranında nominal artış gerçekleşti.

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, 2022 Ekim ayında bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde yüzde  2.70 oranında nominal azalış, 2+1 konut tipinde yüzde 0.50 oranında nominal artış, 3+1 konut tipinde yüzde 4.00 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.15 oranında nominal azalış gerçekleşti.

Markalı konut proje stokları ne kadar eridi?

2022 Ekim ayında markalı konutlardaki stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazında yüzde 3.63 oranında erime gözlenirken, 2022 Ekim ayında, satışı gerçekleştirilen markalı konutların yüzde 39.76’sı bitmiş konut stoklarından, yüzde 60.24’ü bitmemiş konut stoklarından oluştu.

2022 Ekim ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 5.57’lik kısmının yabancı yatırımcılara yapılırken, yabancıların daire tipi tercihinde ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutlar yüzde 35.71’lik tercih oranı ile öne çıkıyor.

Markalı konut projelerinde ne kadar peşin ne kadar kredi?

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, 2022 Ekim ayında peşinat kullanım oranı yüzde 63.38, banka kredisi kullanım oranı yüzde 4.74 ve senet kullanım oranı yüzde 31.88 olarak gerçekleşti.

GYODER

GYODER, 1999 yılında, Türkiye’deki gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) mevcut ve kurulmakta olan temsilcileri tarafından kuruldu. ‘Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu’ olarak, gayrimenkul sektörünü, teknoloji, tasarım ve doğa ile daha da yakınlaştırmak, sektörün gelişimine katkıda bulunarak, tüm alt açılımlar için değer yaratmak misyonuyla ilerleyen GYODER’in vizyonu ise; Gayrimenkul sektörüne fikir önderliği yapan çatı kuruluş olarak sahip olduğu uzmanlık, tecrübe ve birikimle sektörü geleceğe taşımak. “Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu” olarak sektörün tüm alt açılımlarını aynı çatı altında toplayan GYODER, 22 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen 21. Olağan Genel Kurul Toplantısında, GYODER’in açılımının genişletilmesine, kimliğinin günümüz çizgisine taşınarak daha çağdaş bir yapıya bürünmesi gerektiğine olan inançla, alanının önde gelen fikir ve uygulama platformu olarak, GYODER’in mevcut algısını koruyarak Derneğin markalaşma sürecini kolaylaştırmak ve algısını güçlendirmek amacıyla ismini Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği olarak değiştirmiştir. GYODER, gayrimenkul sektörünün algısını güçlendirerek gelişimini desteklemek, sektöre kalite, kontrol ve eğitim konularında standartlar getirmek amacıyla her gün güçlenerek yoluna devam etmektedir.

Bunları da beğenebilirsin