Remzi Özdemir: Enflasyon, konut için fırsat! VİDEO

Ekonomist Remzi Özdemir, konut kredisi faizi ve taksitlerinin enflasyon karşısında önemsiz hale geleceğini söyledi. Özdemir ile video röportaj imarpanosu Youtube kanalında ve haberde...

#RemziOzdemir #enflasyon #konut

Ekonomist Remzi Özdemir, imarpanosu Youtube kanalı için Emre Kulcanay’a flaş analizlerini açıkladı. Ekonomideki enflasyon ve faiz ortamının -konut kredisi faiz oranlarının, psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına inmese bile- konut alıcısı avantajlı bir matematikte olduğunu söyledi.

Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı Remzi Özdemir, konut sektörüne dair gündemi sarsacak açıklamalarına devam ediyor.

Türkiye’deki yüksek faiz ve enflasyonun arasında konut yatırımcısının şanslı olduğuna dikkat çeken Özdemir, izlediğiniz son video röportajında Kur Korumalı TL ürününe ilgili, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü giren YUVAM hesabını, 3 Şubat 2022 Perşembe günü açıklanacak enflasyon verilerini, konut kredisi başta olmak üzere faizleri konut yatırımı denkleminde değerlendirdi.

imarpanosu Youtube kanalının şu an izlediğiniz ‘finans ve ekonomi röportajı’nda önemli açıklamalar yapan Özdemir, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı ve YUVAM hesabıyla ilgili olarak “Kur Korumalı TL Mevduat Ürünü’ne şu ana kadar ciddi bir para girişi yok. Giren Para TL, Türk Lirası’nı yönlendirmeyi başardılar. Dövizde de çözülme var. Merkez Bankası bugün itibariyle bir hamle yaptı ve yurt dışında yaşayan Türkler’i de bu kapsama aldı. Özellikle o ülkenin vatandaşı olup da mavi kartı olan vatandaşlar da bu hesapları açacak. Merkez Bankası bir de bonus uygulaması yapıyor, bu henüz fark edilmedi ama yurt dışındaki Türkler’e yönelik MB, gerektiğinde daha yüksek faiz verebilecek. Yani neydi şu an Türkiye’deki? Yüzde 17… Gösterge faizinin 3 puan üstü. yurtdışındaki Türkler için faiz arttırma yetkisi verildi Merkez Bankası’na… Bu yüzde 17 değil de 20-21 olabilir. Oranın bu seviyede olması, yurtdışından bir para girişi akışına sebep olacak” dedi.

“YUVAM PARA GETİRECEK”

Avrupa’da yaşayan Türkler’in YUVAM hesabıyla Türkiye’ye yatırım yapacaklarına inandığını belirten ekonomist Özdemir, “Almanya, Fransa ve Hollanda’da yaşayan Türkler, birikimlerini getirip Türkiye’de konuta yatırıyorlardı. Bunu olumsuz etkileyecek mi?.. Bence uzun süredir yurtdışından Türk vatandaşlarının konut alımı daralmıştı özellikle artan fiyatlar nedeniyle. Zaten yabancı deyince Araplara olan satış, Irak ve Suriyeliler’e, biraz da Ruslar’a satış vardı. Ben o tarafın çok önemli olduğuna inanmıyorum açıkçası. Yurtdışındaki paranın bir süre daha bu kur korumalı hesaba kayacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.

ENFLASYON VE FAİZ ARASINDA KONUT FIRSAT!

Perşembe günü açıklanacak enflasyon oranlarına dikkat çeken Özdemir, bu önemli video röportajında, konut yatırımı için yapılacak konut faizi ve taksit masraflarının enflasyon oranının altında kaldığını ve kalacağını vurguladı.

Özdemir şunları söyledi: “Bununla birlikte enflasyonun yüzde 40 olması bekleniyor. Diğer tarafa bakıyoruz; konut kredisi faizleri yüzde 2 seviyesinde. Kamu bankaları 1.20 seviyesinde gösterse de böyle bir faizin olmadığını herkes biliyor. Bugün 1.20’den kredi alınacaksa herkes gider alır. 1 milyon – 2 milyon TL’sine bakmam, alırım. Büyük bir avantaj çünkü. Tabii ki bu yok ama bugün almak isterseniz yüzde 2’den bir faiz var. Şimdi sorun burada şu: Yüzde 2 oran ile konut kredisi alınır mı? Evet yüzde 2 dehşet bir para ama bu defa olaya farklı bir açıdan bakmamız gerekiyor. Nedir bu açı? Türkiye’de enflasyon. Bakın yüzde 2 dediğiniz faizin bileşiği kaça gelir yıllık 12 ile çarptığınızda 24… Yani bilediniz bu paranın maliyeti bize yüzde 25’e gelir. Dolayısıyla Türkiye gibi enflasyonun yüzde 40 olduğu bir ülkede siz yüzde 25 faizle kredi kullandığınız zaman bu bir avantajdır. Yani o yüzde 2 sizi korkutmamalı. Çünkü bir taraftan da aldığınız kredinin faizi ve taksitleri enflasyon karşısında da eriyor. 2019’da Berat Albayrak döneminde kamu bankalarından bol keseden 0.79’dan 0.89 kredi alanların en büyüğünün faizi 7 bin liraydı. Bugün o 7 bin liraya baktığınızda o evin kirası bile değil”…

YASAL UYARI: BU BİR YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!!! E.K.: BİZİ İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ, LÜTFEN BU YAYINI BEĞENİP PAYLAŞMAYI, KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN…

Videoya teknik desteği için https://twitter.com/leventsert22 ye teşekkürler…

Bunları da beğenebilirsin