Tozkoparan’da sözler tutuluyor

“Güngören Tozkoparan 1. Etap Anahtar Teslim ve 2. Etap Temel Atma Töreni”, Genç Osman Kültür Merkezinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla yapıldı. Açıklama ve detaylar şöyle...

Törende konuşan Bakan Murat Kurum, Güngören Tozkoparan Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 1. Etapta, konut ve iş yerinden oluşan 144 bağımsız bölümün tapu ve anahtarlarının tesliminin, 280 bağımsız bölümden oluşan 2. Etap Temel Atma Töreni’nin Deprem Haftası’na denk geldiğini belirterek, Türkiye topraklarının yüzde 66’sının deprem riski altında olduğunu ve bu topraklarda nüfusun yüzde 71’inin yaşadığını hatırlattı.

“3 milyon konutumuzu dönüştürdük”

Son 100 yılda 90 bin vatandaşın hayatını kaybettiğinin altını çizen Bakan Kurum, “Şunu artık herkesin kavraması gerekmektedir. Türkiye’nin deprem gerçeği, kentsel dönüşümü zorunlu kılmaktadır. Bakanlık olarak biz, bu gerçeği bir an bile aklımızdan çıkarmıyoruz. Bugüne kadar yerinde, gönüllü ve hızlı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla, ülkemiz genelinde 3 milyon konutumuzu bu anlayışla dönüştürdük. 12 milyon vatandaşımızın hayatını güvence altına aldık. Şu anda ülkemizin dört bir yanındaki şantiyelerde 120 milyar lira yatırım bedeliyle, 350 bin kentsel dönüşüm ve sosyal konutumuzu hızla dönüştürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’un kentsel dönüşümden daha acil gündemi yoktur”

16 milyonluk İstanbul’un depremden, kentsel dönüşümden daha acil bir gündeminin olmadığını ve olamayacağını vurgulayan Murat Kurum, “Allah korusun! İstanbul’da yaşanacak 7 büyüklüğündeki bir deprem, ülkemiz ve milletimiz için bir millî güvenlik meselesine dönüşecektir. Mesele bu kadar büyüktür, mesele bu derece acildir, mesele siyaset üstüdür, hiçbir politik hesaba kurban edilemez.” diye konuştu.

140 bin yeni konutun dönüşümü devam ediyor

İstanbul’da dönüşüme girmesi gereken toplam 900 bin sağlıksız konut olduğunu kaydeden Kurum, “Şu anda sahada toplam 140 bin yeni konutun dönüşümüne olanca hızımızla devam ediyoruz. İnşallah 2035 yılına kadar İstanbul’da, güvensiz tek bir konut, yenilenmemiş tek bir yuva, yarınından umutsuz tek bir ailemizi bırakmayacağız.” dedi.

“İstanbul’un dönüşümünün sümen altı edilmesine müsaade etmeyeceğiz”

“İstanbul’un deprem dönüşümünün, sümen altı edilmesine, rafa kaldırılmasına, milletimiz adına asla ve asla müsaade etmeyeceğiz.” diyen Bakan Kurum sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şunun özellikle bilinmesini istiyorum. İstanbul’u santim santim dönüştüreceğiz, depreme hazırlayacağız. Kentsel dönüşümü; milletin gerçeklerine gözleri, gönülleri kapalı olanların insafına terk etmeyeceğiz. Kısır gündemler peşinde; bir o yana, bir bu yana sallananların, İstanbul’a ve kendi ülkelerine yabancılaşanların insafına bırakmayacağız.”

“Bu millet o karanlık zihniyetini alır, o enkazın dibine gömer, üstüne de betonu döker”

Hükümet icraatlarını eleştirenlerin daha iyi bir proje sunmak yerine; yapılan her eseri yıkacaklarını söylediklerini ifade eden Bakan Murat Kurum, “Tüm büyük yatırımları yıkacaklarmış, üstüne beton döküp kapatacaklarmış. Sen neyi yıkıyorsun arkadaş! Sen o yatırımları enkaza çevirdiğin gün, bu millet seni ve o karanlık zihniyetini alır; o enkazın dibine gömer, üstüne de betonu döker! Nasıl 20 yıldır 11 seçimde sandığa gömdüyse, seni ilelebet ‘siyasetin arızalılar rafına’ kaldırdıysa, endişe etme! Evelallah bu millet aynısını yine yapar, yapacaktır. ‘Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.’ Bu aziz İstanbul’un engin sularında, lafla peynir gemisi yürümez! O gemi batar! Çünkü o gemi ancak gayretle, çalışkanlıkla, işle yürür! Biz bu şehrin 39 ilçesinde, karış karış eser üretmeye, yatırım yapmaya ilk günkü kararlılık ve azimle devam ediyoruz, edeceğiz. Nasıl 20 yıldır milletimizle birlikte yürüdüysek; yine aynı ruhla; çocuklarımızı güvenli, sağlıklı bir İstanbul’da, Büyük ve Güçlü bir Türkiye’de yaşatma hedefimize aşkla yürümeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Anahtarlar hak sahiplerine teslim edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un konuşmasının ardından Güngören Tozkoparan 1. Etapta yapımı tamamlanan 3’ü iş yeri ve 141’i konut olmak üzere toplam 144 bağımsız bölümün tapuları ve anahtarları hak sahiplerine teslim edildi.

Bakan Murat Kurum daha sonra, Emlak Konut eliyle inşa edilecek, 270’i konut 10’u iş yeri olmak üzere toplam 280 bağımsız birimden oluşan 2. Etabın temelini, dualar eşliğinde butona basarak attı.

csb.gov.tr