Türk inşaatçılardan Kore çıkarması

Türk inşaat sektörü Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenecek KoreaBuild'e gidiyor. İşte Asya-Pasifik pazarının 'cep herkülü' Güney Kore'den sektörel bilgiler ve 'KoreaBuild ne zaman gerçekleştirilecek?' sorusunun cevabı KoreaBuild detayları...

1950’li yıllarda savaştan henüz çıkmış olan Güney Kore, eşi benzeri olmayan bir hızla büyüyerek birçok sektörde kendini kanıtlamayı başardı. Özellikle, 1962-1994 yılları arası her yıl yüzde 10 büyüme göstermeye devam eden ülke, ihracatta, yine bu yıllar arasında yıllık yüzde 20’ye yakın büyüme kaydetti.

Güney Kore, yaptığı bu büyük ekonomik atılımların yanı sıra, 1970’li yıllarda çelik sektörüne yaptığı yatırımlarla birlikte otomobil, gemi ve elektronik gibi alanlarda dünya ile rekabete geçti. Günümüzde dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Güney Kore’nin Türkiye ile dostane bir ilişkiye sahip olması iki ülke arasındaki ticaret hacminin her yıl daha da büyümesini sağlıyor.

ÇOK CİDDİ BİR BÜYÜME ÖNGÖRÜLÜYOR

Türkiye yıllar içerisinde G. Kore’ye yaptığı ihracatı arttıran bir ülke konumunda olup, 2016 yılında 518 milyon dolar olan ihracatı, 2018 yılında 926 milyon dolara ulaştı. TC Ticaret Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre G. Kore’ye ihracat yapabileceğimiz potansiyel sektörler arasında demir, çelik ve sac gibi inşaat malzemeleri yer almakta.

KoreaBuild Fuarı ile potansiyeli yüksek bu pazara giriş yapabilecek Türk firmaları,bu yıl Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları tarafından fuarda ilk kez düzenlenecek Türkiye milli katılımına hazırlanıyorlar.

Expotim Genel Müdür Vekili Çağatay Erşahin…

“Sadece kapı-pencere pazarındaki talep tahmini bile…”

Türkiye’den Metal Kalıp, Sanica ve Asaş Alüminyum gibi firmaların katılacağı fuarla ilgili olarak açıklamalarda bulunan, Expotim Genel Müdür Vekili Çağatay Erşahin, 2024 yılında Asya-Pasifik pazarının önemine dikkat çekerek, söz konusu pazarda çok ciddi bir büyüme öngörüldüğünü ifade etti. Yapı sektörünün alt bileşeni konumunda olan kapı-pencere pazarında 750 milyon birim talep olacağı tahminine değinen Erşahin, “Sadece kapı-pencere pazarındaki talep tahmini bile Asya-Pasifik pazarının ne denli bir büyüme yaşayacağını gösteriyor” diyerek fuarın yapı ve inşaat sektörü için önemini vurguladı.

Ayrıca Samsung Mühendislik, Hyundai İnşaat& Mühendislik, LG Hausys, Bosch, 3M, Dewalt ve Rehau gibi bölgenin en iyi yapı firmalarının KoreaBuild Fuarına olan katılımı, fuarın sektör için çok önemli fırsatlar sunduğunun göstergesi durumunda.

KoreaBuild ne zaman?

Bu yıl T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen hedef ülkeler listesinde yer alan Güney Kore’ye ihracatımızı arttırmak için küresel ölçekte ticaret yapan birçok Türk firması bu ülkede düzenlenen fuarlara katılmayı amaçlıyor. Bu yıl Güney Kore’de düzenlenecek olan fuarlardan yapı ve inşaat sektörünün en büyük fuarı KoreaBuild, 26 Şubat – 1 Mart 2020 tarihleri arasında başkent Seul’da gerçekleşecek.

KoreaBuild’e katılım nasıl?

2019 yılı organizasyonunda 70,476 metre karelik alana sahip olan fuar, 937 katılımcı firma ve 107 bin 630 sektör profesyonelini ağırlamayı başardı. KoreaBuild Fuarı, uluslararası fuar endüstri birliği UFI’nin onaylı etkinlikleri arasında yer almakla birlikte Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı’nın “en iyi küresel fuarlar” listesinde de yerini aldı.