Türkler’in Karadağ emlak yatırımı katlanarak artıyor

Emlak yatırımını 14 yılda amorti eden Karadağ, Türkler’in yeni hedefi! Adriyatik’in İtalya’ya bakan koyunda Türk emlak yatırımı, sadece üç yılda 3.6 milyon Euro’dan 38.1 milyon Euro’ya fırladı… İşte Avrupa’nın ışıl ışıl parlayan fırsat ülkesinde yatırım ipuçları...

Karadağ’a emlak yatırımının tüyoları, Move Up Dergisi’nde yayınlanan özel analizde yer aldı… İşte Elpis Proje tarafından hazırlanan Move Up Dergisi’nin ikinci sayısının e-sayfaları ve detaylar…

Avrupa Birliği için tam üyelik hedefini 2024 sonu olarak belirleyen Karadağ’a (Montenegro) emlak ilgisi her geçen gün artıyor. Karadağ’a pandemi yılı 2019’da 12.7 milyon Euro yatırım yapmıştı.

Türkler’in emlak yatırımı pandeminin derinleştiği 2020’de ise 3.6 milyon Euro ile dip yapmıştı. 2021’de 14.7 milyon Euro’ya çıkan Türkler’in emlak yatırımı, 2022 toplamında ise 38.1 milyon Euro’yu aştı.

617 bin nüfuslu küçük Adriyatik ülkesine Türklerin emlak yatırımı, ülke Avrupa Birliği’ne yaklaştıkça artıyor. Ancak emlak talebindeki artışın arkasında yatan tek sebep bu değil. Ülkenin para biriminin Euro olması da cazibeyi artırıyor. Böylece, yatırımcılar hem rezerv para ile yatırım yapmış oluyor hem de Euro ile kira geliri elde ediyor.

170 bin Euro’ya konut yatırımı

Fakat, Türkleri bu ülkede iten en önemli sebeplerden biri de, artık Türkiye’de depreme dayanıklı bir ev için gereken minimum tutarın 2 milyon TL’yi aşmış olması.

Hele de büyükşehirlerde bu rakam 3.5 milyon liranın üzerinde.

Euro bazında 170 bin Euro’ya Karadağ’dan 3 stüdyo, 2 orta büyüklükte sıfır ev alabileceğini gören yatırımcılar rotayı bu sebeple de Karadağ’a kırmış durumda.

Karadağ’da kira çarpanının da ortalama 14 yıllarda olması yabancıların yatırım kararını hızlandırıyor.

O şehre dikkat

2019 yılında Karadağ’a gelen turist sayısı 2.6 milyon ile rekor kırmıştı. 2019’da dünyada gelen turist sayısını çift haneli artıran 3 ülke vardı. Yüzde 11 ile Litvanya, yüzde 14 ile Türkiye, yüzde 21 ile Montenegro. Türkiye, düşen Rus uçağı krizi sonrası düzeltme yaşarken, Litvanya ve Karadağ’da organik bir artış yaşanmıştı.

2022 rakamları da açıklanan Karadağ’da geçen yıl 2.2 milyon turist konakladı.

Gecelemede ise ülke ortalaması 5.5 günü aştı.

Başkent Podgorica’da ortalama geceleme 2,1 günde kalırken, bu rakam Budva’da 4.7, Ülgün’de 5, Kotor’da 5.5, Bar’da 9 gün oldu.

Lüx otellerin de hedefinde

Regent, One&Only, SIRO Boka Place, AMMA Resort, Swissotel Resort gibi otellerin son 3-4 yılda yapılandığı Karadağ’da Intercontinental Hotel, Bar’ın Canj koyunda bu sene açılıyor.

Mövenpick Hotel, Marriott Hotel gibi markaların da yapılanma aşamasında olduğu ülkede Pullmann Hotel yine Bar’da lüks bir projede olacağını duyurdu.

İsmi Türkiye’de de bilinen Merit ise yine bu sene Budva’da açılmayı hedefliyor.

Karadağ emlak analizi, Move Up dergisinde böyle yer aldı… Dergiyi incelemek için link aşağıda…

MOVE UP DERGİSİ NEREDE?

Elpis Proje Pazarlama tarafından yayınlanan Move Up dergisi, seçkin markalı konut projelerinin satış ofislerinde yerini alıyor… Derginin elektronik versiyonuna ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın…

MOVE UP E-DERGİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ!