Vergi düzenlemesi nefes aldırır

Salgın, müteahhitleri de vurdu… Nakit akışı bozulan markalı konut üreticisi vergi ve sigorta ödemelerini yapamaz hale geldi. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut sektöründeki firmalar için vergi ve muhasebe düzenlemeleri istediği açıklamasında, “Son üç yıldır art arda gelen döviz ve pandemi krizlerinin yarattığı ekonomik tahribatı onarmak için yine destek bekliyoruz” dedi. İşte o açıklama...

Tüm dünyayı saran pandeminin ülkemiz üzerindeki olumsuzlukların çok büyük olduğunu dile getiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörü üzerindeki olumsuz etkisinin büyük olduğunu ve olmaya devam ettiğini söyledi.

Ekonomiyi canlandırmak için bugünlerde TBMM’ye sunulması beklenen torba yasanın detaylı bir şekilde ele alındığı yönünde beklentilerinin tam olduğunu ifade eden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Meclis’e getirilecek torba yasa ile birlikte üretim ve hizmet veren firmaların alt üst olan mali yapılarının düzelmesi için vergisel ve muhasebesel düzenlemeleri tam kapsamlı olarak içerdiğini arzuluyoruz” şeklinde konuştu. İNDER üyeleriyle görüşülerek sektördeki finansal yapılardaki sorunların tek tek tespit edildiğini dile getiren Nazmi Durbakayım; sektörde faaliyet gösteren firmaların, -hükümetimizin uygun gördüğü taktirde- yeni çıkacağı konuşulan torba kanunda yer almasını beklediği hususları dile getirdi.

Vergi ve faizler revize edilmeli

Sektör üzerindeki faiz yükünün taşınamaz hale geldiğini söyleyen Başkan Durbakayım, devlet alacaklarının ve buna ait faizlerin tahsil edilebilir şekilde düzenlenmesinin, sektöre rahat nefes aldıracağını belirtti. Başkan Durbakayım özellikle vergi ve sigorta borçlarının yeniden yapılandırılmasında pandemi dönemine rastlayan anaparaya bağlı faizlerin kaldırılmasının ve bir yıl ödemesiz en az 36 taksit şeklinde oluşturulmasının sektöre rahat nefes aldıracağını belirtti. Ayrıca pandemi döneminde ortalama elli ve üzeri istihdam sağlayan firmaların; Vergi ve SGK borç yapılandırmasında taksitlendirmelerde vade farkı oranın ilk yıl yüzde 0 olarak gerçekleşmesinin tahsilatları kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi.

Bu haftaki Damga Emlak’ta neler var?

imarpanosu.com’un hazırladığı Damga Emlak bugün Damga Gazetesi’nde…

Damga Gazetesi’ni ücretsiz e-gazete’den okumak için buraya tıklayın!

imarpanosu.com