artas

970x250

artas 1.alt .320x100 1 2

Yabancıya konut satışı o ülkede yasaklanıyor

Yabancıya konut satışı Kanada'da yasaklanıyor. Yasağın sebebinin, yabancıya konut satışının Türkiye'deki gibi 'konut fiyatlarını çok artırmış olması' dikkat çekici. İşte detaylar...

Yabancıya konut satışı Kanada’da sona eriyor… Peki neden? Kanada yabancıya konut satışını neden yasaklıyor? Kanada’da kimler konut alabilecek? Detaylar şöyle…

Kanada Hükümeti, yabancılara konut satışını durdurmak için harekete geçti

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun seçim vaatlerinden biri olan yabancı yatırımcılara ev satımının yasaklanması kanununun birkaç ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Peki özgürlükleriyle ünlü Kanada neden böyle bir yaptırıma gidiyor? Kanada’da yaşamını sürdüren RE/MAX emlak- gayrimenkul yatırım danışmanı Özenç Canıtez, “Ülkenin yıllık ortalama yarım milyon göçmen alması, inşaat sektörüne yönelik sınırlamalar ve imara açılamayan topraklardan dolayı oluşan arz azlığı hükümetin böyle bir yaptırıma gitmesine neden oldu” açıklamasında bulunuyor.

Ülkede yabancı yatırımcıların satın aldığı konut sayısı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor ancak bu konutların yüzde 1,5-2 aralığında olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Kanada da ev fiyatları da son 1 yılda ortalama yüzde 20-25 oranında artış gösterdi.

Yabancılara konut satışının yasaklanması çözüm mü?

RE/MAX emlak- gayrimenkul yatırım danışmanı Özenç Canıtez, yabancılara konut satışının yasaklanmasının fiyat artışına bir çözüm getirmeyeceği görüşünde. Kanada’da emlak fiyatlarının yükselişi global kriz, ülkenin yıllık ortalama yarım milyon göçmen alması, inşaat sektörüne yönelik sınırlamalardan oluşan arz azlığından kaynaklanıyor.

Bunun yanında Kanada hükümetinin mortgage faiz oranlarını düşürmesi birçok yatırımcının düşük ev kredi faiz oranlarından yararlanarak evlere olan talebini arttırdı. Talep artınca da ev fiyatlarında yükseliş kaçınılmaz oldu.

Kanada hükümeti neden yabancılara konut satışı yasağı istiyor?

Dünya genelinde de konut fiyatları arttı ama özellikle Kanada’da ev fiyatları ile insanların gelirleri arasındaki uçurum G7 ülkeleri içinde en yüksek seviyeye ulaştı diyen Özenç Canıtez, Kanada başbakanının bu nedenle konut satışını yasaklama yönünde karar aldığının altını çiziyor.

Konut yasağı kimleri kapsayacak?

Hükümetin açıkladığı bütçe planı, yabancılara konut satışının yasaklanmasının yanı sıra yeni inşaatlar için milyarlarca dolarlık kaynak aktarılmasını öngörüyor. Konut yasağı ülkede daimî oturma izni bulunan yabancılarla yabancı öğrenci ve işçileri kapsamayacak.

Kanada’nın bazı eyaletlerinde yabancıların konut vergisi yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkarılmıştı.