Emel Akbaş İdikut: Yazlık fiyatları İstanbul’u geçti

Koronavirüs salgınından sonra Ege ve Akdeniz’e talep daha da arttı. En çok artış ise sırasıyla Bodrum, Antalya ve İzmir’de yaşandı. Bazı bölgelerdeki m2 birim fiyatları İstanbul fiyatlarını geride bıraktı. ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş İdikut konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası konut satışları Bodrum’da yüzde 40, Antalya’da yüzde 20, İzmir’de yüzde 17 arttı. Ege ve Akdeniz’de metrekare birim fiyatları İstanbul’u geride bıraktı…

ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş İdikut, “Online çalışma ve eğitim sistemi sahil bölgelerindeki hareketliliği sürekli kıldı. Pandeminin etkisi ile yasaklar kalkar kalkmaz yazlık bölgelere akın edenler online çalışma ve online eğitimin devam etmesi ile bölgede kaldılar. Bu talep kıyı bölgelerindeki gayrimenkul fiyat ve taleplerini de oldukça etkiledi.” dedi ve ekledi:

Konut stoğu pandeminin hemen arkasından önemli ölçüde eridi

“En yoğun talep ve göç alan bölgelerin başında olan Bodrum’da Ocak 2020 ile Ağustos 2020 arasında genel ortalamada yüzde 20’nin, yeni projelerde yüzde 40’ın üzerinde fiyat artışları yaşandı. İzmir’de yoğun talep alan bölgeler arasında. Uzun süredir bekleyen konut stoğu pandeminin hemen arkasından önemli ölçüde erimiş oldu. İzmir’de yılbaşından itibaren genel ortalamada yüzde 17, yeni projelerde yüzde 20’nin üzerinde fiyat artışları yaşandı.

Metrekare birim fiyatları İstanbul fiyatlarını geride bıraktı

Bazı bölgelerdeki metrekare birim fiyatları İstanbul fiyatlarını geride bırakmış oldu. Ve firmalar talebi karşılamak adına yeni etaplar, yeni projeler üretme yarışındalar. Gayrimenkul talebinin pik yaptığı bir diğer lokasyon da Antalya oldu. Antalya’da konut fiyatları Ocak – Ağustos döneminde genel ortalamada yüzde 20 civarında artarken yeni projelerde yüzde 40’a varan artışlar yaşandı.

Bunları da beğenebilirsin