Kentsel dönüşümde aklın yolu bir…

Bu köşenin müdavimleri hatırlar… Geçenlerde şöyle yazmıştım: “Fikirtepe’ye keşke Emlak Konut GYO girseydi; bütün araziyi tek bir şartname altında ihale ederdi ve Fikirtepe de çok iddialı söylüyorum: Birkaç yıla biterdi”… Önceki gün Çırağan Sarayı’nda DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz’ı dinledik . DAP İzmir’i anlattı ve diğer projelerini… Tam, Ünalan kentsel dönüşüm projesinden bahsederken sesi düğümlendi:

“Orada biraz daha bekleyecek projemiz”…

Kentsel dönüşüm ve beklemek… İkisi neredeyse eş anlamlı kelimelere dönüşecek…

Toplantı bitti, röportajlarını verdi, tam çıkacakken yolunu kestim Ziya Yılmaz’ın.

Ziya Bey, sitemliydiniz ama devlet daha ne yapmalı? Bakanlık takipçi, OHAL ve KHK’ler kentsel dönüşüm inatçılarına karşı… Devlet bu kadar destek verirken…

– “Hak sahipleri dönüşümü fırsata çevirmek istiyor. Yüzde 70’ini topluyorsunuz, adam gidiyor, yürütmeyi durdurma kararı çıkarıyor! Hayda yine dönüyoruz en başa!.. Burada yerel yönetimlere büyük iş düşüyor… Arazileri kendisinin toplayıp üreticiye sunması lazım. Vatandaşımızın da evini dönüştürmek için çaba sarfetmesi lazım. Fikirtepe örneklerini biliyorsunuz; müteahhit topladı topladı ortada numunelik ev kaldı. Hani kanun vardı? Yönetmelik vardı? Niye yıkılmadı? Burada üretici de mağdur, diğer ev sahipleri de mağdur oluyor. Bir tane beyefendinin keyfine veya fırsatçılığına aylarca bekleniliyor, perişan ediyor projeyi. Burada daha ağır düzenlemeler olması lazım…”

Köşemizde ‘Emlak Konut misali tek bir şartname altında ihale edilmesi’ önerisini kaleme almıştık

– “Hay yaşa!.. Eğer o şekil yapılmış olsaydı, Fikirtepe bitmişti… Hatta öyle olsaydı biz de girebilirdik Fikirtepe’ye… Burada Emlak Konut olabilir, TOKİ olabilir, KİPTAŞ olabilir… Düzenleme yapsalar ve bizi davet etseler… Emlak Konut ve TOKİ sizin yeterliliğinize, ürettiğiniz metrekareye bakıyor; finansınızı takip ediyor. Oysa şimdi çantacı ve fırsatçı sizi perişan ediyor…” 

***

Biz kentsel dönüşüm için kafa patlatıp öneriler sunarken…

Bakanlıkta çok güzel bir gelişme oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne Dr. Av. Ali Böke atandı.

Müdür Böke’nin yardımcılığına da Esenler Belediyesi’nin eski Kentsel Tasarım Müdürü Sezayi Köse geldi.

Sezayi Köse, Esenler’deki görevinden beri takip ettiğim bir isim. İlçedeki kentsel dönüşümde özellikle de hak sahipleriyle, çevreyle ilk muhatap olan; çözüm üreten ve işleri hızlandıran biriydi. İnanıyorum ki, yeni görevinde de bu hızından taviz vermeyecek; kentsel dönüşüm projelerini bir an önce hayata geçirecek…

Yeni isimlere, yeniliklere şans getiren günler dilerim…

Emre Kulcanay / imarpanosu.com – Yurt Gazetesi

Bunları da beğenebilirsin