17 Ağustos depremi olduğunda İçişleri Bakanı’ydı! Sadettin Tantan anlattı!

17 Ağustos depremi meydana geldiğinde, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan o gün neler yaptı? Sadettin Tantan'ın ilk işi ne oldu? Hepsini anlattı...

17 Ağustos depremi, Gölcük merkezli 7.4 büyüklüğü ile tüm Marmara Bölgesi ve Türkiye’yi sarstığında dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’dı… Sadettin Tantan, o gün yaşananları resmi Twitter hesabından paylaştı… İşte Tantan’ın anlatımıyla 17 Ağustos depremi yaşandığı ilk dakikalardan itibaren yapılanlar ve yapılması gerekenler…

İçişleri Eski Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki Marmara Depremi’ni nasıl yönettiğini bugün, 17 Ağustos depreminin 24’üncü yıl dönümünde açıkladı. Tantan’ın ‘ders niteliğindeki deneyimi’ şöyle…

“O ACI GÜNÜ ANLATMAK İSTERİM”

Sadettin Tantan, 17 Ağustos depremi olunca yaşadıklarını ve yaptıklarını şöyle açıkladı:

“17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybeden yurttaşlarımızı rahmetle anıyor ve bir daha aynı acıların yaşanmamasını diliyorum.

İçişleri Bakanlığımda yaşadığımız o acı günü sizlere anlatmak isterim.

“EMİR BEKLEMEDEN…”

17 Ağustos’ta emir beklemeden görevler taksim ettim. Deprem olduktan henüz 10 dakika sonra Zonguldak Valisi’ni arayarak madencileri derhal deprem bölgesine sevk etmesi talimatını verdim ve Bakanlık’ta acil olarak toplanarak gerekli talimatları verdik.

“EMASYA SAHADAYDI”

İletişim kesildikten sonra Ankara’dan helikopter ile bölgeye intikal ederek sabah 06.00 sularında bölgeyi inceleyerek, durum tespiti yaptık. Devlet ilk andan itibaren sahadaydı. EMASYA protokolü çerçevesinde askerler de ilk andan itibaren sahadaydı.

Sonrasında ise; depreme karşı ülkenin hazırlanması için gerekli altyapı çalışmalarını bilimsel bir zeminde yaptık. Bizim bıraktığımız yerden, çalışmalar devam etse idi bugün İstanbul’da depreme karşı dayanaksız yapı sorunu çözülebilirdi.

“HER GEÇEN DAKİKA ALEYHİMİZE”

Vakit her geçen dakika aleyhimize işliyor. Şu an yapılması gereken; seferberlik ruhuyla İstanbul’u ve bölgeyi depreme hazırlıklı hale getirmektir. Büyük bir dayanışma ile binalarımızı yenilemeli, toplanma alanlarını oluşturmalı, arama-kurtarma ekiplerimizi hazır hale getirmeliyiz.

Kurumlar hazır olmadan mücadele başarılı kılınamaz. AFAD, Kızılay, Belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı koordineli çalışarak bu mücadelenin üstesinden gelebilir. Ülkemizin bir daha deprem acısını yaşamaması için elbirliği ile hareket etmek zorundayız.”

İşte Sadettin Tantan’ın o tweetleri:

Sadettin Tantan, İçişleri Bakanı olduğu dönemde yaşadığı o acı günü böyle anlattı…

imarpanosu.com