300x250

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi olacak, bir pist açık kalacak!

Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olarak hizmet verecek. Peki havalimanı tamamen yıkılacak mı? Hayır... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un Atatürk Havalimanı açıklamaları şöyle...

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi olacak ama pistleri açık kalacak… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız, pistler belki de kalacak” derken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da “Atatürk Havalimanı kapanıyor diye bir şey söylemedik ki” açıklaması yaptı. İşte o açıklamalar…

Erdoğan: “Atatürk Havalimanı’nda pistler kalacak”

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi açılış tarihi belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’ndaki Millet Bahçesi projesi ile ilgili olarak, “Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız, pistler belki de kalacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya toplantıda Atatürk Havalimanı ile ilgili de konuştu. Erdoğan, Atatürk Havalimanı tartışmasıyla ilgili olarak, “Bir ihtimal pistleri belki de kaldırmayacağız, pistler belki de kalacak” dedi.

Erdoğan, Atatürk Havalimanı arazisinde hayata geçirilecek Millet Bahçesi için şunları söyledi:

“Millet Bahçesi herkesi çok mutlu edecek. Bütün o bölgeye Türkiye’nin en büyük Millet Bahçesi olarak, gelip orada hafta sonlarını geçirebilecek aileler olacak. Bütün bunlarla oyun parklarıyla kültürel parklarıyla, orası çok ciddi bir güç, devşirecek. O bölge Millet Bahçesi noktasında fakir. Şu anda bu Millet Bahçesi ile, ağacı ile yeşili ile orası çok güzel bir yer olacak. Şehir hastanesi ve yeşili ile o bölgede güzel bir proje hayata geçecek. Şimdiden ben oranın bitmiş halini görüyorum.

Bir ihtimal pistleri belki de kaldırmayacağız, pistler belki de kalacak. Ama pistlerin dışındaki şu andaki mevcut yeşil alanları biz, çok daha farklı bir yeşil alan haline getirmek suretiyle orayı zenginleştireceğiz. Bunun ilgili olarak şu anda proje üzerindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 29 Mayıs kutlamasını bu sene orada yapacağız”…

Kurum: “Atatürk Havalimanı kapanıyor diye bir şey söylemedik ki”

Atatürk Havalimanı’nın yerine yapılacak Millet Bahçesi’nde 1 pist açık kalacak…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Habertürk TV canlı yayınında yaptığı açıklamada Millet Bahçesi açıldıktan sonra da pistin kullanılmaya devam edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine “Pistin bir tanesi duruyor. Bu pist İstanbul’a ve ülkemize hizmet etmeye devam edecek. Olası afet durumlarında o pistimiz kullanılacak. Sonuçta bir havalimanı işlevini görmeye devam edecek. Acil durumda, sivil uçuşlarda kullanacağız. Bu noktada İstanbul’un ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz anda kullanabilme ihtimalimiz var ve bu şekilde tasarlanıyor. Bakın ‘oraları yıkıyorlar’ diyorlar. Yıkmıyoruz biz ihya ve inşa ediyoruz. Oradaki hangarları, limanların hepsini koruyoruz. Ar-Ge merkezine, müzeye çeviriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Atatürk Havalimanı kapanmıyor o zaman?” şeklindeki soru üzerine Kurum, “Atatürk Havalimanı kapanıyor diye bir şey söylemedik ki.” dedi.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ihalesi

Murat Kurum: Burası hiçbir şekilde, altını çizerek ifade etmek istiyorum, imara açılmayacak.

İhale yöntemine ilişkin bir soru üzerine de Kurum, yeterli olan firmalardan en düşük teklifi veren firmanın ihaleyi aldığını vurguladı. Kurum, ihale bedelinin de 2 milyar 174 milyon 978 bin lira olduğunu söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, önceki gün Ankara Milet Bahçesi’nde yaptığı basın açıklamasında ise Atatürk Havalimanı üzerine yapılacak Millet Bahçesi projesini şu cümlelerle anlatmıştı:

“”Atatürk istismarı yapanlara buraya gelip Ankara’daki Başkent Millet Bahçesi’ni gezmelerini tavsiye ediyoruz. İşte Atatürk’ün bize emanet ettiği tüm eserler burada. Bunlar korunuyorlar, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza da inşallah en güzel şekliyle aktaracağız.

Gerek iklim değişikliğiyle mücadele gerek doğa gerek çevre açısından da bu tesislerin taşınması çok çok önemli. 2018 yılında Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınmasıyla birlikte veriler yüzde 30-40 buradaki trafik yoğunluğunun azaltıldığını söylüyor. Yine karbondioksit emisyonlarına baktığınızda 2018 yılında 1 milyon ton karbondioksit emisyonu varken, şu an 75 bin tona düşmüş yani yüzde 10’un da altına düşmüş durumda.

Alanın ilk etapta 5 milyon 36 bin metrekaresini yapıyoruz ki buranın da yüzde 95’i yeşil alan olacak. Çocuklarımızın oynayacağı alanlar ve bisiklete bineceği alanlar… Burada şölenler yapacağız. Gençlerimiz bu alana gelecekler hep birlikte konserler düzenleyeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anacağız.

Oradaki müzemizde çocuklarımız Türkiye’nin ilk havalimanındaki uçaklarımızı, oradaki pilotlarımızın hikayelerini öğrenecekler. Oradaki tüm limanlar kalıyor. Atatürk Havalimanı yıkılıyor diye bir algı peşindeler. Atatürk Havalimanı yıkılmıyor, aksine Atatürk Havalimanı milletimize armağan ediliyor. Atatürk Havalimanı inşa ve ihya ediliyor.”

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ne zaman bitecek?

Bakan Kurum, projeyi her detayıyla düşündüklerini, karbondioksit emisyonlarının sıfıra indirileceği yeşil bir koridorun oluşturulması adına tasarladıklarını belirterek, söz verdikleri gibi Cumhuriyet’in 100. yılında (2023) bu projeyi millete armağan edeceklerini bildirdi.

Murat Kurum: Atatürk Havalimanı’nın yerine…

Bunları da beğenebilirsin