Çanakkale konut fiyatları İstanbul’a yaklaşıyor

Çanakkale konut fiyatları, ilçe ilçe, mahalle mahalle araştırıldı... İşte Çanakkale Köprüsü etkisiyle artan Çanakkale konut fiyatları...

Çanakkale konut fiyatları, Çanakkale Köprüsü etkisiyle İstanbul’a yaklaşmaya başladı. 2023 Temmuz ayı itibariyle Çanakkale konut fiyatları ile EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanları Efe Can Altıntaş ve Olcay Aygün’ün değerlendirmeleriyle detaylar şöyle…

Çanakkale konut fiyatları artışta

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanları Efe Can Altıntaş ve Olcay Aygün Çanakkale’yi mercek altına aldı. Çanakkale’de 2023 yılı Temmuz ayında, bir önceki yılın Temmuz ayına kadar toplam 11.019 adet konut satılırken, fiyatlar yeni konut projelerinde 3+1 konutlarda 25 Bin TL/m2 ile 30 Bin TL/m2 aralığında değişiyor. Çanakkale’de konutların değerleri ise 2 Milyon 300 Bin TL – 3 milyon TL aralığında. Çanakkale köylerine de yoğun talep artışı yaşanıyor.

Çanakkale, son yıllara kadar tarım, sanayi ve turizm alanında daha çok küçük ve orta ölçekte işletmelerin bulunduğu ve dengeli bir yerleşim alanı haline geldi. EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanları Efe Can Altıntaş ve Olcay Aygün Çanakkale’deki konut piyasasını inceledi.

Çanakkale’de 11 Bin 19 adet konut satıldı

Altıntaş ve Aygün, Çanakkale’nin İstanbul’daki konut fiyat artışına alternatif olarak gündeme geldiğini vurgulayarak, “Standart bir beyaz yakalı hane için uzaktan çalışma seçeneklerinin ve hibrit çalışma seçeneklerinin artması, bu ildeki konut projelerine de olumlu yansıdı. TÜİK verilerine göre, Çanakkale ilçesinin 2023 yılı Temmuz ayından bir önceki yılın Temmuz ayına kadar toplam konut satışı 11 Bin 19 adet olarak gerçekleşti. Bu rakamlar 2022 yılının aynı döneminde ise 13 Bin 411, 2021 yılının aynı döneminde ise 12 Bin 725 adet olarak gerçekleşmişti” dedi.

Lapseki’de 3+1 konutlarda fiyatlar

Çanakkale’nin Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanmasından sonra ulaşım ve lojistik olarak avantajlı duruma geldiğini de sözlerine ekleyen Altıntaş ve Aygün, “Yol ile birlikte Çanakkale’nin sadece İstanbul ile değil, çevre illerle de ulaşım süresi önemli ölçüde kısaldı. Çanakkale’nin Lapseki İlçesinde, yeni konut projelerinde 3+1 konutlarda 25 Bin TL/m2 ile 30 Bin TL/m2 dolayında birim fiyatları bulunuyor. Konutların değerleri 2 Milyon 300 Bin TL ile 3 Milyon TL arasında değişiyor. 2022’nin sonunda villa şeklinde yapılaşan yeni konutlarda ise 35 Bin TL/m2 dolayında fiyatlar görülüyor” değerlendirmesini yaptı.

Karacaören’de de yükseldi

Çanakkale merkez bölgesinde yeni gelişen bir bölge olan Karacaören bölümünde konut projelerinin havuzlu şekilde imal edilmeye başlandığı ve bu tip projelerde konu fiyatlarının 30 Bin TL/m2 ile 35 Bin TL/m2’ye kadar yükseldiği görüldü.

Yıllara Göre Konut Satış Oranları  
2021 2022 2023
Türkiye Geneli Satış oranları 96% 108% 81%
İstanbul 104% 104% 75%
Ankara 89% 101% 78%
İzmir 92% 106% 74%
Çanakkale 92% 105% 82%
Balıkesir 105% 107% 79%

Arsa üretimi kalmadı

Yine Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü projesi ile Kent merkezine yaklaşık 5 km mesafede bulunan Güzelyalı-Dardanos Sahife alanları ile müstakil-yazlık site tarzında yapılaşma yoğunluğu yaşanıyor.

İsmetpaşa Mahallesinde, konut fiyatları 2 Milyon 500 Bin TL ile 3 Milyon TL civarında değişiyor.

Arsa üretimi kalmayan merkezin iç bölgelerinde ise daha yüksek rakamları görmek mümkün.

Çanakkale köylerine de çok yoğun talep yaşanıyor

Çanakkale ilinde yerel ölçekte ise yapılan kamusal yatırımlar ile şehir için bu hareketliliğin konut piyasasına da yansıdığına dikkat çeken Altıntaş ve Aygün, şunları söyledi:

“Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü bağlantı yolları, yine 2022 yılında açılmış Assos tünelleri bağlantı yollarından dolayı kent merkezi ile ilçeler arası ulaşım süresi görece kısalmış durumdadır. Bu durum ise kent merkezi ile sınır olan yer alan Ezine ve Lapseki İlçelerinde konut yapılaşmasına olumlu yansıdı. Bu ilçeler daha önceden yerel bazda gelişim göstermekte iken ana aks üzeri kalan ilçeler çevre şehirler ve İstanbul genelinde yatırımcıları teşvik etmektedir.

Erdoğan, Assos ve Troya Tünelleri’ni açtı: 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz! VİDEO

 

Özellikle Ege ve köylerine ciddi bir göç var ve bu bölgelerde kırsal yerleşimin dahi oldukça talep gördüğünü gözlemliyoruz. Çanakkale’nin de hem ulaşım avantajı hem de İstanbul’a yakınlığı ile bu talepten önemli ölçüde etkilendiği görülmektedir. Çanakkale’nin güney bölgesindeki yerleşimlerin tarihi Assos kenti gibi Ege denizine bakan yamaçlar üzerinde Kaz Dağları’nın eteklerinde birçok Çanakkale köyü yoğun talep artışı yaşandı. Bu etkiler ile birlikte bölgenin bir revaçta kalacağı düşünülmektedir.”