Fikirtepe’de huzur kaçıran huzur hakkı!

Fikirtepe'de huzur hakkı adıyla kiracılara ödetilen aidat kalemi, yeni Fikirtepe konut projelerinde oturan kiracıların huzurunu kaçırdı. Detaylar şöyle...

Emre KULCANAY ÖZEL HABER imarpanosu.com

 Fikirtepe‘de huzur kaçıran huzur hakkı, aidat kalemleri arasında kiracıların dikkatini çekiyor… En son bir projede tencere-tava ve ışık söndürme eylemiyle çıkan aidat isyanı, başka bir Fikirtepe projesinde de çıkmak üzere. Site sakinlerine gönderilen aidat kalemleri, sosyal medyaya da taşındı. TEYFED Başkanı Yahya Sağır, “Site genel kurulunda oylanarak, yönetim planına işlenmemişse, ‘Yönetici kendine maaş bağlamış’ diyebiliriz” dedi.

Lansmanlarda neden o cevabı verdikleri anlaşıldı

Markalı konut üreticisi müteahhit firmaların son 10 yıllardır lansmanlarda sorduğumuz, “Site yönetimi nasıl olacak?” sorusuna verdikleri “Site yönetimini biz gerçekleştireceğiz” cevabının nedeni belli oldu. İnşaat firmaları, aidat masraflarına site sakininin kullanmadığı masraf kalemlerini de yazmaya başladı.

Son olarak Fikirtepe özel kentsel dönüşüm pilot bölgesinde hayata geçirilen markalı konut projesinde site sakinleriyle paylaşılan masraf listesinde ev sahibi veya kiracı tarafından kullanılmayan ‘Haberleşme, ofis kırtasiye, posta-kargo, temsil ve ikram, öngörülmeyen giderler, huzur hakkı giderleri, KVKK danışmanlık, sıfır atık danışmanlık gideri‘ gibi giderlerin de yazılması dikkat çekti.

Huzur: Yöneticiye var, kiracıya yok!

Bu gider kalemleri içerisinde de Huzur Hakkı gideri, site sakinleri tarafından tartışılmaya başlandı.

Gider kalemleri arasında huzur hakkı ödemesi dikkat çekti…

Huzur Hakkı Gideri için yıllık 108 bin TL tutar belirlenmesi, imarpanosu.com’a ulaşan sakinlerin de isyanına yol açtı. Biz de Tesis Yöneticileri Federasyonu (TEYFED) Başkanı Yahya Sağır‘a sorarak ‘Huzur Hakkı Gideri’ hakkında bizi bilgilendirmesini istedik.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 40’ıncı Maddesi’ne göre site yöneticisi maaşının huzur hakkı olarak kabul edilemeyeceğinin altını çizen TEYFED Başkanı Yahya Sağır,

“Huzur hakkı, aidatın yarısı kadar olmalı. Burada yönetim planına bakmak gerekiyor:

Yönetim planında böyle bir ibare yoksa genel kurulda alınmak kaydıyla yöneticiye bir maaş bağlanabilir.

Böyle bir madde yok ve genel kurulda da gündeme sunulmamışsa bununla ilgili site sakinleri sulh hukuk mahkemesinde dava açarak şerh düşebilirler, çıkarılan aylık / yıllık ödemelere itiraz edebilirler” dedi.

Huzur hakkı hangi koşulda alınır?

TEYFED Başkanı Yahya Sağır’ın değerlendirmesi şöyle…

Yöneticinin hangi durumlarda huzur hakkı alabileceğini de açıklayan Sağır, ev sahipleri ve kiracıları şu sözlerle uyardı:

“Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre genel kurulda karara bağlanmamışsa yöneticinin hiç bir şekilde huzur hakkı adı altında bir bedel alamaz. Sadece şunu yapabilir: Genel kurulda kararlaştırılmamış olsa bile yönetici, aylık gider payının yarısı oranında huzur hakkı bedeli alır ya da aidatını ödemez.

Sitenin işletmesini özel firmalara devretmeyip kendi bünyesinde sürdüren bazı inşaat firmaları, huzur hakkı tartışmasını gündem maddesine koymuyorlar; işletme bütçesi içinde geçiriyorlar.

Bu yüzden kat maliklerinin, kiracıların yönetim planını iyi okumaları, analiz etmeleri ve genel kurul toplantısına bilinçli bir şekilde gitmeleri gerekiyor. 

Kira kadar aidat olur mu?

Son olarak ‘Kira kadar aidat’ isyanını da sorduğumuz TEYFED Başkanı Sağır,

“Kira hiçbir koşulda aidatı geçemez. Pay ölçerli, bağımsız bölümü fazla olan sitelerde, ev veya işyeri sahibi aidat masrafından kaçmak için kirayı düşük tutarak kiralama yaptığını biliyoruz. Ev sahibi, konutu çok düşük fiyatlara kiraya verse bile aidat kirayı geçiyor ise kalan kısmının mülk sahibi tarafından ödenmesi gerekir” diye konuştu.

İşte o protesto!

Fikirtepe’de dün akşam başlayan “Aidat ve yolsuzluklara hayır” protestosuna her akşam 21.30’da devam edileceği sosyal medyadan böyle duyuruldu.

imarpanosu.com ‘Gazetecilik’ Meslek Etik İlkeleri gereği; firmalar ve site yönetimlerinin cevap hakkına saygı duyar: [email protected] adresine gönderilecek açıklamayı yayınlamayı taahhüt eder.

imarpanosu.com