Yeni Evim’e kimler başvurabilir?

Yeni Evim'e kimler başvurabilir? Yeni Evim kampanyasına kimler başvurabilecek? Yeni Evim kampanyası başvuru şartları neler? İşte Yeni Evim başvuru şartları...

Yeni Evim’e kimler başvurabilir? Yeni Evim kampanyasına kimler başvurabilir? Yeni Evim konut kampanyasına kimler başvuru yapabilecek? İşte Yeni Evim başvuru şartları…

Yeni Evim’e Kimler Başvurabilir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeni Evim internet sitesinde yer alan bilgiye göre; Yeni Evim finansman desteğinden yararlanacak kişilerin konutunun olmaması gerekiyor. Kırsaldaki evler, devremülkler bu kriter kapsamında değerlendirilmeyecek.

Hanede (eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil) en az 1 tane yüzde 50 ve üzeri hisseli konut tapusu varsa ya da hisse oranına bakılmaksızın hanede birden fazla hisseli konut tapusu varsa programdan yararlanılamayacaktır.

Yeni Evim’e başvuracak kişinin son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor.

1. ve 2. bölge için son 1 yılda o ilde ikamet etmesi gerekliliği de aranıyor.

18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla’da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda 1 yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak. Diğer illerde bu şart geçerli olmayacak.

Eşlerden birinin üzerinde konut varsa yararlanamayacak. Hanede 18 yaşını geçmiş, SGK kaydı bulunan genç ise hanede ev varsa bile başvuruda bulunabilecek.

Konut almak isteyen satın almak istediği daireyi belirledikten sonra banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek ve uygun olan projeler için kredi tahsis edecek. Kişiler mevcut bankacılık teamülleri çerçevesindeki ödeme gücü kriterlerine tabi olacak.

Yeni Evim kampanyasında bunları bilin!