Güngören Genç Osman kentsel dönüşüm süreci başladı

Güngören kentsel dönüşüm süreci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un da katıldığı Güngören Genç Osman Kentsel Dönüşüm Temel Atma Töreni ile başladı. Bakan Kurum, "Güngören depreme hazır olacak" dedi. İşte detaylar...

Güngören kentsel dönüşüm süreci törenle başladı… Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Güngören Genç Osman Kentsel Dönüşüm Temel Atma Töreni’ne katıldı. Bakan Kurum programda yaptığı konuşmada; “222 milyon lira bedelle hayata geçirdiğimiz konutlarımız, Güngören’e, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Program, açılış, temel atma ve kitlesel buluşmalar gibi bir dizi program için İstanbul’da bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Güngören Genç Osman Kentsel Dönüşüm Temel Atma Töreni’ne katıldı.

Güngören’de kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında 300 yeni konutun temellerini hep birlikte atmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Bakan Murat Kurum, bu projenin yatay mimarisiyle, yeşil alanlarıyla ve depreme dayanıklı yapılarıyla; İstanbul’un en gözde dönüşüm projelerinden biri olacağını ifade etti.

“Fikirtepe’de 15 bin konutluk, dünyaya örnek bir şehircilik sürecini başlattık”

İstanbul’dan başlamak üzere 81 şehirde tedbirler alacaklarını; ev ve iş yerlerini depreme karşı dayanıklı hâle getireceklerini söyleyen Bakan Kurum, “Biz artık deprem dolayısıyla hiçbir annemizi, hiçbir yavrumuzu yitirmek istemiyoruz. Bu sebepten; Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında ilan ettikleri “Türkiye’nin Her Yerinde Deprem Dönüşümü” hedefiyle tam 3 milyon konutumuzu dönüştürdük. 12 milyon vatandaşımızın hayatını hamdolsun güvence altına aldık. Şu anda ülkemizin dört bir yanındaki şantiyelerde harıl harıl çalışıyoruz. Yatırım bedeli 120 milyar lira olan, 350 bin kentsel dönüşüm ve sosyal konutumuzu inşa ediyoruz.” dedi.

Hâlihazırda Kartal’da bin 500 konutluk yeni kentsel dönüşüm konutlarına devam ettiklerini belirten Bakan Murat Kurum; “Kâğıthane’de istinat duvarı çöktü, oraya koştuk, çevredeki tüm binaları yıktık; yerine yenilerini yaptık. Fikirtepe’de 15 bin konutluk, dünyaya örnek bir şehircilik sürecini başlattık. Üsküdar Kirazlıtepe’de, Büyük Çamlıca Camii’mizin eteklerinde, yeni bir şehircilik hamlesini tüm hızımızla sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Murat Kurum, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bugün; Gaziosmanpaşa, Kâğıthane, Maltepe, Bağcılar, Zeytinburnu, Eyüpsultan, Başakşehir, Beykoz, Sultanbeyli, Kartal, Esenler, Ataşehir, Beyoğlu Sütlüce, Okmeydanı ve Hacıhüsrev’de; İstanbul’un 39 ilçesinde, 140 bin konutumuzun dönüşümüne süratle devam ediyoruz. Bu yıl Mart ayında yine Güngören ilçemizde sizlerle buluşmuştuk. Tozkoparan mahallemizde birinci etapta, 141 konut, 3 işyerinin anahtarlarını hak sahibi kardeşlerimize teslim etmiş; mutluluklarına şahit olmuştuk. 55 bin metrekare alanda 270 konut, 10 işyeri ve sosyal donatılardan oluşan ikinci etabımızın temellerini de dualarla atmıştık. İnşaları olağanca hızıyla sürüyor.”

“Güngören depreme hazır olacak”

“Bugün yine Güngören’de 11 blok hâlinde yapılacak 300 konut ve 10 dükkân için besmelemizi çekiyoruz.” diyen Bakan Murat Kurum, “Bu konutlarımız depreme karşı dayanıklı olacak, enerji verimli, sıfır atık uyumlu olacak. Bir yıl sonra da teslim edeceğiz. Güngören depreme hazır olacak, geleceğe emin adımlarla yürüyecek. 222 milyon lira bedelle hayata geçirdiğimiz konutlarımız, Güngören’e, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

Siyasetin eser üretme kabiliyeti ve bir vizyon meselesi olduğunun altını çizen Bakan Murat Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 100 yılda yapılacak işleri, 20 yıla sığdırdık. Son 28 yılda; İstanbul’a Cumhuriyet tarihinin en büyük eserlerini kazandırdık. İstanbulluları yeni bir hayata, yeni bir ufka, yeni bir geleceğe taşıdık. Yeni yuvalar, bereketli iş yerleri ve konutlar inşa ettik. İçerisinde camilerden millet kıraathanelerine, bisiklet yollarından mesire alanlarına kadar vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sosyal donatı alanlarını, devasa millet bahçelerimizi kurduk.” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’a 46 millet bahçesi kazandırıyoruz”

Bakan Kurum, İstanbul’a 46 millet bahçesi kazandırdıklarını hatırlatan Bakan Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

“Dile kolay! Bugün bu şehre tam 46 millet bahçesi kazandırıyoruz. 2,2 milyon metrekare büyüklüğünde 13 millet bahçesinin yapımını tamamladık. Diğer bahçelerimizin de yapımına süratle devam ediyoruz. Güngören’imize de toplam büyüklüğü 56 bin metrekareye ulaşan 2 millet bahçemizi yapıyoruz. Birini Haziran ayında açacağız. Söz verdiğimiz gibi, Güngören Millet Bahçemizde artık son aşamaya geldik. Güneştepe millet bahçemizin de yapımına başladık. Hiç şüphe yok ki İstanbul’daki en özel projemiz, Atatürk Havalimanı millet bahçemiz olacak. Pazar günü, 145 bin 300 fidanımızı toprakla buluşturacağız. Tamamlandığında; bilim merkezlerinden bisiklet yollarına, spor alanlarından sanat atölyelerine ve yeşil alanlarına kadar pek çok sosyal donatıyla muhteşem bir yaşam alanı olacak. İstanbullu hemşerilerimiz burada yeşille buluşacak. Çocuklarımız tabiatla iç içe olacak. Büyüklerimiz huzur bulacak. İstanbul’un akciğeri olacak, İstanbul’un kalbi burada atacak.”

ÇŞB