İstanbullu arsa yatırımcısı oraya akın etti!

İstanbul'daki arsa yatırımcıları, kentte gayrimenkul fiyatlarının hızlı artması sonrası birikimlerini enflasyona karşı koruyabilmek için rotayı Tekirdağ'a çevirdi. Gayrimenkul uzmanı Fatih Karatepe, Tekirdağ'daki arsa ve tarla satışlarının yılın ilk yarısında yüzde 72,4 arttığını belirterek, Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerinde yüksek hareketlilik olduğunu söyledi.

Gayrimenkul fiyatlarında son dönemde yaşanan hızlı artışın ve İstanbul’da rakamların zirve yapmasının ardından yatırımcıların radarına Tekirdağ’ı aldığını dile getiren Fatih Karatepe, özellikle koronavirüs salgını sonrası insanların sakin yerler aramasının da bu kentin tercih edilme sebepleri arasında yer aldığını söyledi.

Karatepe, Tekirdağ’dan İstanbul’un en merkezi noktasına neredeyse bir saatte ulaşılabildiğini belirterek, “Hem fiyatların İstanbul’un çok gerisinde olması, hem megakente çok yakın konumda bulunması, hem de turizmden sanayiye birçok alanda öne çıkması nedeniyle arsa ve tarla yatırımcılarının Tekirdağ’a ilgisi katlanarak artıyor.” dedi.

ARSA VE TARLA SATIŞLARINDA YÜZDE 72’Yİ AŞAN ARTIŞ

Gayrimenkul uzmanı Fatih Karatepe, Tekirdağ genelinde gayrimenkul (konut, iş yeri, arsa ve tarla) satışlarının yılın ilk yarısında 26 bin 558 adetten 41 bin 351’e yükseldiğini belirterek, kentin her ilçesinde hareketlilik yaşandığını anlattı.

Arsa ve tarla gibi konut dışı gayrimenkul satışlarının Tekirdağ genelinde artarak sürdüğünü vurgulayan Karatepe, şu bilgileri verdi:

“İlimizde konut dışındaki arsa ve tarla gibi gayrimenkul satışlarına yönelik ilgi rakamlara yansımış durumda. geçen yılın ilk yarısında 13 bin 399 olan satış adedi 2022 Ocak-Haziran döneminde 23 bin 94’e yükseldi. Yani Tekirdağ’da arsa ve tarla satışlarının yılın ilk yarısında yüzde 72,4 arttığını görüyoruz. En çok ilgi İstanbullu yatırımcılardan ancak sadece onlarla sınırlı kalmıyor. Tüm çevre illerden ve hatta çok uzak kentlerden gelip yatırım yapmak isteyenler oluyor.”

“ÇERKEZKÖY VE KAPAKLI ÖNE ÇIKIYOR”

Fatih Karatepe, tapu işlemlerinin en yoğun olduğu yerlerin başında Tekirdağ merkezin geldiğini belirterek, onun dışında Çorlu, Çerkezköy ve Kapaklı’da büyük hareketlilik yaşandığını söyledi.
Çorlu’nun yüksek nüfusu nedeniyle hareketliliğin olağan olduğuna değinen Karatepe, hızla artan nüfusu ve büyük sanayi yatırımları nedeniyle Çerkezköy ve Kapaklı’ya yatırımcıların yüksek ilgi gösterdiğini vurguladı.

Karatepe, “Özellikle yeni bir ilçe olmasına rağmen resmi nüfusu 130 bini aşan Kapaklı’da dev fabrika yatırımları var. Hızla artan nüfusu ve yatırımlarına rağmen arsa ve tarla fiyatları hala çok uygun. Bu nedenle yatırımcıları cezbediyor.” şeklinde konuştu.

“YETKİ BELGELİ EMLAKÇILARLA ÇALIŞIN” UYARISI

Gayrimenkul uzmanı Karatepe, bölgeye artan ilginin yetkisiz çalışan emlakçıları da harekete geçirdiğini belirterek, zaman zaman mağduriyetler yaşanabildiğine işaret etti.

Karatepe, “Vatandaşlarımıza, yatırım konusunda iyi araştırma yapmalarını ve mağdur olmamaları adına yetki belgesine sahip emlak danışmanlarıyla çalışmalarını öneriyoruz.” ifadesini kullandı.