Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar ödendi?

Şimdiye kadar kentsel dönüşümde kira yardımı ne kadar ödendi? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm kira yardımı için ödenen toplam tutarı açıkladı... İşte kentsel dönüşüm kira yardımı için ödenen miktar...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,2019 Yılı Bütçe Teklifi görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada kentsel dönüşüm kira yardımı tutarını açıkladı.

Kentsel dönüşüm kira yardımı ödeme miktarı

Kentsel dönüşüm çalışmaları ile öncelikle şehirlerin afet risklerine karşı dayanıklı olmasının amaçlandığını vurgulayan Kurum, “Bugüne kadar riskli yapı kira yardımı olarak 253 bin 581 hak sahibine 2 milyar 520 milyon lira, riskli alan kira yardımı olarak da 41 bin 200 hak sahibine 516 milyon lira olmak üzere, toplamda ülke genelinde 3 milyar 36 milyon lira kira yardımı yapılmıştır” diye konuştu.

Kentsel dönüşümde son durum ne? Son rakamlar!

Kredi ve faiz desteği ödemesi

Murat Kurum, 9 bin 895 hak sahibi tarafından yapılan toplam 16 bin 515 kredi başvurusunun onaylandığını ve onay verilen kredilerin toplam tutarının 1 milyar 234 milyon lira olduğunu belirterek, bu kredilere toplam 74 milyon lira faiz desteği ödemesi yapıldığı bilgisini verdi. Uygulamalar ve kamulaştırmalara ilişkin belediyelere, İller Bankasına ve TOKİ’ye yaklaşık 5 milyar tutarında kaynak aktarıldığını belirten Kurum, toplamda 8 milyar 528 milyon lira kaynak kullandırıldığını dile getirdi.