Kentsel dönüşümde son durum ne? Son rakamlar!

Kentsel dönüşümde gelinen son noktada kaç bağımsız bölüm yıkıldı? Kentsel dönüşümde son durum nedir? Türkiye'de kaç ilde ne kadar riskli alan, kaç adet rezerv yapı alanı belirlendi? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladı, işte o rakamlar...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bağlı kurumların 2019 Yılı Bütçe Teklifi görüşmeleri sırasında kentsel dönüşümde son duruma dair önemli açıklamalar yaptı.

Riskli alan ve rezerv yapı alanı sayısı kaç?

Türkiye’nin deprem bölgesinde yer aldığına işaret eden Kurum, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar 53 farklı ilde 237 riskli alan, 29 farklı ilde ise yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere 107 rezerv yapı alanı belirlendiğini söyledi.

Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar ödendi?

Kaç konut ve işyeri yıkıldı?

Ayrıca, 28 farklı ilde 122 kentsel dönüşüm ve gelişim alanı, 11 farklı ilde yıpranan tarihi ve kültürel taşınmazın korunması amacıyla 15 yenileme alanı çalışmasının başladığını aktaran Kurum, “Ülke genelinde 592 bin konut ve işyerini ‘riskli yapı’ statüsünde yeniliyoruz. Bunlardan 442 bin bağımsız bölümün yıkımı sağlanmış ve inşaatlarına başlanmıştır.” dedi.