Mudanya Depremi öncü mü? Haluk Eyidoğan cevapladı!

Marmara Denizi'nde bu sabah Bursa'nın Mudanya İlçesi'nin Gemlik Körfezi açıklarında meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem 'öncü deprem mi? Herkesin sorduğu o soruyu Prof. Dr. Haluk Eyidoğan cevapladı. İşte o cevap ve detaylar...

Marmara Depremi öncü deprem mi? Bursa Mudanya’daki deprem öncü mü? Bursa Mudanya Depremi, İstanbul Depremi’ni tetikler mi? İşte bugün (4 Aralık 2023, Pazartesi) saat 10:42’de meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından herkesin birbirine sorduğu o “Bu deprem öncü deprem mi?” sorusuna Yerfizik Profesörü, Deprem Bilim Uzmanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan’ın cevabı…

Öncü deprem mi?

Bursa’nın Mudanya İlçesi’nin Gemlik Körfezi açıklarında meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntılar, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’dan da hissedildi. Peki bu deprem öncü müydü, artçı mı? İstanbul depremini tetikler mi? Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, resmi X (eski adıyla Twitter) hesabından açıklama yaptı.

Mudanya açıklarında meydana gelen depremin ardından ‘Öncü deprem’ olduğuna dair yayılan haberlere dikkat çeken Haluk Eyidoğan, Marmara Bölgesi’nin her yıl çok sayıda depremler üreten yapısına dikkat çekerek, “Günümüzde bir depremin daha sonraki bir deprem için “öncü deprem” olduğunu söylemek için kesinleşmiş ve bilimsel olarak onaylanmış herhangi bir ölçü yöntemi yoktur” dedi. Eyidoğan, Marmara Bölgesi’nde 4.0 ile 5.0 büyüklüğü arasında 5 deprem olduğunu da hatırlattı. Eyidoğan’ın açıklamaları şöyle:

“4 Aralık 2023 saat 10:42’de Mudanya açıklarında Gemlik Körfezi’nde orta kuvvette 5.1 büyüklüğünde deprem olmuştur. Deprem Gemlik Körfezi’ne uzanan Gemlik Fayı’nın ve Mudanya’nın batısındaki Zeytinbağı Fayı’nın kuzeyinde olup, Gemlik Körfezi’nin içindedir. #depremsondakika #deprem

5 km derinlikte olan depremin faylanma türü AFAD’ın çözümüne göre BKB-DGD doğrultusunda hareket eden normal fayı temsil etmektedir. Bu depremin “öncü deprem” olduğuna dair bazı haberler yayılmıştır.”

Marmara’da 5.1 büyüklüğünde deprem!

Marmara Bölgesi’nde kaç büyük deprem oldu?

“Günümüzde bir depremin daha sonraki bir deprem için “öncü deprem” olduğunu söylemek için kesinleşmiş ve bilimsel olarak onaylanmış herhangi bir ölçü yöntemi yoktur. Marmara Bölgesi her yıl çok sayıda deprem üreten bir yapıya sahiptir.

Kandilli Rasathanesi kayıtlarına göre Marmara Bölgesinde 2022 yılında büyüklüğü 3.0 il 4.9 arasında 29 tane deprem olmuştur. Bu depremlerin 5 tanesinin büyüklüğü 4.0 ile 5.0 arasındadır.”

Naci Görür’den o kente uyarı!

İşte Prof. Dr. Haluk Eyidoğan’ın o tweetleri:

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Marmara Bölgesi’ndeki büyük depremlere dikkat çekti…

imarpanosu.com