Naci Görür’den o kente uyarı!

Marmara Denizi'ndeki depremden sonra Prof. Dr. Naci Görür'den o kente uyarı geldi! Detaylar haberde...

Marmara Denizi’nde meydana gelen ve İstanbul, Sakarya, Kocaeli’den de hissedilen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından deprem profesörü Naci Görür’den o kente uyarı geldi: “Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun”… İşte o açıklama:

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Bursa’nın Mudanya İlçesi’nin açıklarında meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından bu açıklamayı yaparak o kente uyarıda bulundu. Depremin Zeytinbağı Fayı’nın Gemlik Körfezi içindeki meydana geldiği yönündeki tahminini paylaşan Görür, bu fayın korkulan Kuzey Anadolu Fay hattının güney kolunun bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Görür, ‘Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama’ diyerek Gemlik ilçesini uyardı. İşte o açıklama:

“Arkadaşlar, Bursa, Mudanya Kumyaka’nın biraz açıklarında 5,1 deprem oldu. Bu deprem belli ki çok insanı telaşlandırmış. Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun”

İşte o tweet:

Naci Görür’ün uyarıları bu tweette…

Marmara’da 5.1 büyüklüğünde deprem!

imarpanosu.com