Polat Enerji rüzgar enerjisinde yine lider

Yenilenebilir enerji sektörünün öncü oyuncusu Polat Enerji, MW100 – Türkiye’nin En Büyük Elektrik Üreticileri Raporu’na göre Türkiye’nin en büyük RES üreticisi konumunu bu yıl da korudu.

Enerji Günlüğü ve uluslararası danışmanlık kuruluşu Kearney tarafından hazırlanan MW100 – Türkiye’nin En Büyük Elektrik Üreticileri Raporu’nun 5.’si yayınlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verileri baz alınarak hazırlanan MW100 Araştırması, farklı şirketler ve bölgelerde üretim yapan enerji oyuncularının konsolide kurulu güçlerine göre Türkiye’nin en büyük 100 elektrik üreticisini belirliyor.

Polat Enerji liderliği bırakmadı

Elektrik üreticilerinin 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla sahip oldukları kurulu güçleri baz alınarak yapılan araştırmaya göre Polat Enerji, rüzgar enerjisi alanında kurulu 708MWe’lik kapasitesi ile Türkiye’de yıllardır bulunduğu lider konumunu 2023 yılında da korudu.

Türkiye’de rüzgâr enerjisi konusunda yıllardır liderlik koltuğunda bulunan Polat Enerji’nin rüzgar kurulu gücü, Türkiye rüzgar kurulu gücünün yaklaşık yüzde 5.4’ünü oluşturuyor. Bir Polat Holding ve İş Enerji ortaklığı olan Polat Enerji bünyesindeki rüzgar santrallerinden SOMA RES, 288,1 MWe kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük rüzgar enerji santrali konumunda. GEYCEK RES ise, 168 MWe kurulu gücüyle, Türkiye’nin en büyük dördüncü rüzgar enerji santralidir.

Yenilenebilir enerji santralleriyle 2023 yılında 2,1 milyar kWh elektrik üreterek, yaklaşık 610 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayan Polat Enerji, portföyündeki santrallerle her yıl 53 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer yaklaşık 1,3 milyon ton sera gazı emisyonu azaltımı sağlıyor.

Polat Enerji

Türkiye’nin öncü enerji şirketi Polat Enerji, sürdürülebilirliği destekleme amacıyla yenilenebilir enerji konusunda yatırım yapmak amacıyla 2000 yılında kuruldu. Polat Enerji, Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyeline odaklanarak bugün Türkiye’de toplam 5 rüzgar ve 1 güneş enerjisi santraliyle temiz enerji üretmektedir. Polat Enerji Soma, Seyitali, Poyraz, Geycek ve Göktepe rüzgar enerjisi santralleri ile Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali yatırımcısı unvanına sahiptir. Yılda yaklaşık 2,1 milyar kWh elektrik üretmekte, 53 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer yaklaşık 1,3 milyon ton sera gazı emisyonu azaltımı sağlamaktadır. Polat Enerji, sürdürülebilir enerji üretimi konusunda uzun yıllardır sektör lideri olup, faaliyetlerini çevre, toplum, istihdam ve inovasyon odaklı bir şekilde yürütmektedir. Şirketin rüzgar enerjisi santrallerinden biri olan Soma RES, Türkiye’nin en büyük rüzgar santralidir. Polat Enerji, projeleri ile sadece enerji sektöründeki faaliyetleriyle değil, aynı zamanda çevresel ve sosyal sorumluluk alanlarında da etkin bir rol oynamaktadır.