Remzi Özdemir, konut fiyatlarında yapılacak indirim oranını açıkladı!

Ekonomist Remzi Özdemir, Youtube Emre Kulcanay EK TV'de katıldığı özel yayında konut fiyatlarında yapılacak indirim oranını açıkladı. Hakan Ural'ın döner fiyatına isyanına yorumu ve Merkez Bankası'nın Nisan-Mayıs ayı faiz açıklamasına dair öngörüleri video ile haberde...

Ekonomist Remzi Özdemir, konut satışlarının düşmesiyle gerçekleşecek indirim oranını Youtube Emre Kulcanay EK TV’de katıldığı özel yayında açıkladı. Paramedya.com.tr Yazarı Remzi Özdemir, sanatçı Hakan Ural’ı döner fiyatına isyanı ile Merkez Bankası’nın Nisan ayında açıklayacağı yeni faiz kararına dair çarpıcı yorumlarını da bu yayında paylaştı. İşte Özdemir’in o önemli açıklamaları ve yayının videosu…

Konut üreticilerinin önünde iki yol var

Emre Kulcanay: Amerika Birleşik Devletleri’nde mortgage faizi yüzde 7’ye kadar çıktı; Türkiye’de ise konut kredisi faizleri yüzde 5.3’ü gördü. Bundan sonra evsiz – homeless bir nesil mi geliyor?

Remzi Özdemir: “Ev olacak tabii ki bundan sonra ne olacak bundan sonra artık iki sınıf olacak: Ya sosyal konutlar adını verdiğimiz o Rusya’daki tarzda ya da Avrupa’daki tarzda böyle küçük 40-50 metrekarelik 35 metrekarelik… Bir koca binada 10 bin kişinin yaşayacağı binalar olacak ya da lüks sınıf evler olacak artık ortasını çok az bulacağız.

Artık sosyal konut statüsüne dönmeye başlayacak konut piyasası çünkü öyle eskisi gibi “Ben 3+1 alayım, 4 + 1 alayım, bunda kaynanam otursun, birinde kocam otursun, birinde işte kocam televizyon keyfine baksın, hobi odası olsun”… Yok öyle bir lüks artık bu olmayacak.

Evet kimse konutsuz kalmayacak. Çünkü konut barınma hakkıdır, anayasal bir haktır ve iktidarlar da bu konuda çare bulacak. Ama kolay konut sahibi olunmayacak, olunan konut da dediğim gibi sosyal konutlar gibi olacak.

Çünkü bu kriz o kadar derin bir kriz ki, öyle 3-5 günde, 3-5 ayda bitecek bir kriz değil. Tabii insanların aklında hep 2009’daki o ‘teğet geçme’ sözü vardır ya Cumhurbaşkanı’nın… Yine teğet geçeceğini, yine bankaların banka kredilerinin açılacağını düşünüyor.”

“Ev mev alamayacaksın çünkü artık fakirsin”

“Hayır kardeşim sen ev mev alamayacaksın. Çünkü artık fakirsin yani Türkiye’de insanlar artık fakir, çünkü Türkiye’de gelirin yüzde 40’ını sadece yüzde 1’lik bir kesim alıyor eğer o kesimden değilsen men fakirsin… O kesim için de zaten konut sorunu yok: Gidiyor, Levent’te, Etiler’de ya da herhangi bir yerde istediği konutu çok rahat peşin parayla alabiliyor ki biz bunu TÜİK rakamlarında da görüyoruz. İpotekli satışlar hızla düşerken peşin alımlar her zaman var. Kim alıyor işte o yüzde 1’lik kesim alıyor. Türkiye’deki milli gelirin yüzde 40’ını elinde bulunduran kesim alıyor. Onun dışında konut piyasası zor olacak.

Peki dünyada?.. Biraz önce çok güzel örnek verdin; Amerika’da da bak aynı durum oluyor Amerika’da da mortgage kredileri yüzde 7’ye yaklaştı. Çok büyük bir kabus. Uzun bir süre Amerika’da da olmayacak ama Amerika’da olmaması demek Türkiye ile alakalı değil hiçbir zaman Amerika’yla Türkiye’yi kıyaslamayın.

“Yabancıyı zengin ettik”

“Türkiye çok büyük stratejik hata işledi. Ne yaptı? Yabancıya konut satışı… Adam geliyor, 400 bin dolarlık konut alıyordu işte 10 kişilik aile T.C. vatandaşı oluyordu. Pasaportu cebine koyup gitti. İşte bunlar bugün evlerini satıyorlar 1 milyon dolara! Bak 400 bin dolara alıyorsun, birkaç yıl sonra 400 bin dolarlık evin 1 milyon dolar oluyor! Dünyanın hiçbir yerinde böyle değil. git İspanya’ya, git Portekiz’e, git Yunanistan’a, git Almanya’ya… 100 bin Euro’ya aldığın ev, 4 yıl sonra 110 bin veya 1115 bin Euro olur…Böylesine devasa katlayarak olmaz.”

“Konut kredileri açık, yüzde 5 ile çekebiliyorsan çek”

Konut kredilerine gelince; konut kredisi kapalı değil isteyen gidip alabilir. Gelir durumunu bankaya ispat edebilirsen ve gelir durumunu o krediyi ödeyebilecek varlığını gösterebilirsen banka sana seve seve yüzde 5’ten verir… Yüzde 5 ne demek biliyor musun? Yüzde 60-70’i bulan bir oran demektir. Yani sen 5 milyona ev aldığını sanıyorsun ya da 10 milyona aldığını sanıyorsun, aslında 17 milyona alıyorsun… Tabii ki onun taksitlerini ödeyebilecek bir ekonomik güç var mı Türkiye’de? Hayır yok… Bak yarın ya da öbürsü gün TÜİK rakamları tekrar açıklanacak; Mart ayı konut satış istatistikleri…

“Konut piyasasını daha kötü günler bekliyor”

Biz orada konut satışlarının sert düşüşüne devam edeceğini göreceğiz… Daha bunlar iyi günlerimiz…

Bakın şimdi insanlar bana kızıyor; hatırlarsan seninle program yaptığımızda yaklaşık bir yıl önce aynısını söyledim, kızdılar: “Vay şöyle benim üst katımdaki eve 5 milyon istiyor adam, 10 milyon istiyor”… Ya istiyor da kardeşim, yok bir tanesi gelmiş almış Bu fiyatın tescillendiği bu piyasanın açık olduğunu ifade etmez. Bu günler daha iyi günler. Türkiye’de konut piyasasını daha kötü günler bekliyor çünkü önümüzdeki günlerde parasal sıkılaştırma daha ciddi bir şekilde gelecek. Şu ana kadar farkındaysan seçim dedik, seçimden hemen sonra bayram geldi artık önümüz açık. Artık ekonomi yönetimi başlıyor masada oturmaya… Yani çatır çatır çatır tedbirler geliyor. Konut sahiplerine aşırı derecede yükümlülükler, vergiler geliyor; ikinci üçüncü konutu olanlara ciddi vergiler geliyor. Bu nedenle uzun bir süre… Bir de tabii faiz faktörünü unutmamak lazım ama onu ayrıca anlatacağım.

Uzun bir süre konut piyasasından kimse bir beklenti içerisinde olmasın hele konut açılacak, krediler açılacak diye bir saçma düşünceye girmesinler. Konut kredileri 7/24 açık hatta internetten başvuruyorsun; eğer gelirin uygunsa banka senin o paranın taksitini faizini ödeyeceğine inanıyorsa, tak diye onaylıyor. Yani konut kredisi kapalı diye bir şey yok!

“TÜİK vatandaşa kazık attı!”

Türkiye’de bir fiyat algısı bozuk. Hep söylüyoruz; 5 milyonluk ev, 6 milyonluk evi artık alabilecek insan sayısı azaldı,. Çünkü TÜİK burada vatandaşlara büyük bir kazı attı gerçek enflasyon ölçülememesi nedeniyle iktidar bizim maaşlarımızı, bizim gelirimizi ona göre ayarladı. Yani biz fakirleştik, enflasyon arttı.

“Hakan Ural, o döner pahalı değil”

Selçuk Ural’ın oğlu Hakan Ural’ın bir dönere 1200 lira verdiğini söylüyordu. O döner pahalı değil sadece senin gelirin az… Yani enflasyon. Türkiye’de gıda enflasyonu yüzde 150-200 ve fiyatlar ona göre artıyor Ama senin gelirin TÜİK’e göre arttığı için sen fakirsin. İşte bu nedenle de konuta artık erişemiyorsun önümüzdeki günlerde bu erişilebilirliğin daha da daha da daha da azalacak yani konuta sadece bakacaksın!

Bu sorun çözülecek ancak şu an değil birkaç yıl daha… Bakın 2024 ölü sene, diyordum 2025 de konut piyasası için ölü bir sezon.”

Merkez Bankası, Nisan 2024 kararında nasıl bir hamle yapacak?

“Merkez Bankası’nın Nisan’da bir faiz hamlesi daha yapmasını bekliyorum. Hele Mayıs’ta kesin yapacağına inanıyorum. Nisan’ı pas geçerse eğer Mayıs’ta 500 baz puanlık yapabilir. Hatta önden yüklemeli, 1000 baz puanlık artış yapabilir. Bu da konut piyasasının daha da daha da daha da ölmesine neden olabilir.”

– Türkiye’deki müteahhit yerli ve orta gelir grubuna konut üretmek yerine A++ ve yabancıya yönelik konut üretimine yönelebilir, şeklinde bir kulis var. Nasıl yorumlarsınız ve bu durum konut fiyatlarına nasıl etki yapar?

“Evet önce şunu söyleyelim yabancı olayı bitti artık Türkiye’de. Neden bitti çünkü yabancı bu fiyatlarla gelmiyor bir, ikincisi vatandaşlık için de gelmiyor çünkü Türk pasaportu aşırı pasaport enflasyonundan dolayı artık değersizleşti. Hatta Meksika’ya iltica etmek üzere giden insanları dahi uçağı almıyorlar. Bu derecede kötü ve değersiz bir pasaport haline geldi. Bu nedenle insanlar vatandaşlık için gelmiyor bunu öne koyalım. İkincisi fiyatlar çok yüksek. Geçen programımızda da söylemiştim: Siz Merter’de, E-5 karayolunun kenarında 28-30 milyona Yani yaklaşık 1 milyon dolara bir ev satıyorsanız yabancı gelmez. Yabancı o kadar da aptal değil. Bir de tabii ki Türk Lirası da değerlenmeye başladı. Yani eskisi gibi değersiz değil.

Ha şu olur; yarın dolarda devalüasyon olur da; dolar 60-70 TL olur… Yabancı için çerez parası ya da araba fiyatıdır; “Lan geleyim de Türkiye’den ev alayım” der. Bu tamam ama bunlar olmayacak. Olmayacağı için de yabancı gelmeyecek. Yani ben yabancıya, A++ ev yapıyorum diyen müteaahit batar.”

Konut fiyatlarında gerçekleşecek düşüş oranı

“Bir yıl önce lokantaya eşinle yemek yemeye gittiğinde iki kişi eğer 300 liraya çıkıyorsan, bugün 1500 – 2 bin liraya çıkıyorsun. E senin gelirin bu kadar artmadığı için ilk aşamada birikimlerini kullanıyorsun o hayat standardını yakalayabilmek için. Daha sonra borca batıyorsun o plastik kartlara…

Türkiye bu filmi gördü son evresinde ise o borçlarını ödeyebilmek için kiraya çıkıyorsun, evini satıyorsun. Türkiye bunu aynen görecek: Bu da konut fiyatlarının daha da düşmesine neden olacak.

İstedikleri kadar kızsınlar. küfür etsinler, altına yorum yapsınlar!.. Türkiye’de konut fiyatlarında balon var ve bu balon nedeniyle konuta erişilebilirlik sorunu daha da büyüdü yani hem senin gelirin düşüyor hem fiyat yükseliyor. E doğal olarak bu böyle olunca da kimse konut alamayacak. Alamayınca fiyatlar düşecek! Nereye kadar düşecek? Bana göre bu yıl konut fiyatları hem reel hem nominal anlamda yüzde 20’ye yakın bir düşüş gösterecek. Çünkü bu iktidarın özellikle parasal sıkılaştırma politikasıyla birlikte çok ciddi anlamda para musluğunu kapatacaklar. Bu sıkılaştırmaya birlikte ciddi bir krize doğru gidiyoruz. Ödeme krizine gidiyoruz… İnsanlar bana göre ev almaktan çok sadece karnını doyurmaya bakacaklar”…

REMZİ ÖZDEMİR’İN KONUT FİYATLARI İLE İLGİLİ SON VİDEOSU!

REMZİ ÖZDEMİR’İN AÇIKLAMALARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

imarpanosu.com