300x250

Remzi Özdemir: Konutta balon patladı, çakılma yakında! VİDEO

Remzi Özdemir konutta balonun patladığını ve fiyatların çakılacağı o tarihi Youtube Emre Kulcanay EK TV'de açıkladı. İşte o özel röportaj...

Remzi Özdemir konutta balon fiyatların patladığını ve yere çakılmanın yakın olduğunu, imarpanosu.com kurucu editörü Emre Kulcanay’ın Youtube kanalı Emre Kulcanay EK TV’de açıkladı. İşte o özel röportaj….

Ekonomist, Yeniçağ Gazetesi ve Paramedya.com ekonomi yazarı Remzi Özdemir, ‘konut fiyatlarındaki doygunluk ve düşüş’ beklentisini Youtube’de Emre Kulcanay EK TV özel röportajında dile getirdi. İşte o röportajı izleme ekranı ve Özdemir’in konut fiyatlarına dair çok önemli açıklamaları şöyle:

REMZİ ÖZDEMİR’İN FLAŞ YORUMUNU EMRE KULCANAY EK TV’DE İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Konut fiyatları tavanı gördü, şimdi ne olacak?

Konut fiyatlarının tavan yaptığı ve bundan sonra iniş olacağı söylentisini Ekonomist Remzi Özdemir’e sorduk: “Konut fiyatları doydu mu? Bundan sonra ne olacak?”

Remzi Özdemir’in o önemli yorumları şöyle:

“Önce ne oldu ona bakmak lazım? İzleyicilerimiz hatırlar, bir program yapmıştık ve kredi faizlerinin yüzde 2 olmasına rağmen konut alınması gerektiğini söylemiştik. Neden çünkü o dönem enflasyon yüzde 50, konut kredisi yıllık bazda yüzde 23-24 idi. Yani 25 puanlık negatif faiz vardı ve konut alacaklar için çok cazipti.

O dönemde uyanıp konut alanlar, bugün 5 bin TL taksit ödüyorsa o taksit bugün kira bile değil. Tabii ki bu sınırlı sayıda oldu. Bir anda Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı konut paketi ile birlikte her şey bozuldu. Neden bozuldu? İnsanlar sandı ki 0.80’lerdeki faizlerle isteyen herkes ev alacak, dilediği kadar hakkı olacak. Böyle bir dünya yok zaten.”

“Konutta balon patladı”

“Kamu bankalarının elinde de öyle bir para yok ve bu gerçek ortaya çıktı: Bir balon!..

Hollanda’daki ‘Lale Sendromu’ gibi konut fiyatları patladı. Konut fiyatlarıyla birlikte kiralar da patladı. Aslında ev sahiplerine de hak vermek lazım. Bir anda senin üst katın 5 milyon liraya satılıyor ama sen 2 bin TL kira alıyorsun. Senin evinin değeri 5 milyon TL çıkıyor. Yani 5 milyonluk evinde 2 bin TL kira alıyorsun. Ev sahipleri burada isyan etti ve kirayı artırmaya başladı.

Ancak bugün her şey tersine döndü. Önce kamu bankalarından hatta özel firmalardan bu para çıkmadı.

Çünkü bankalar bunun riskine girmek istemedi. Konut fiyatları bir anda yüzde 130 artınca kimse onu finanse etmek istemedi ancak nakit parası olanlar alabildi. Türkiye’de kaç kişi 500 bin liralık eve 1.5 milyon, 1 milyonluk eve 4 milyon verebilir.

Bir insanın elinde o kadar nakit varsa demek ki parayı yönetebiliyor, daha iyi para kazanabileceği alternatifleri bulabilecek insanlar… Bu nedenle balon şişmişti.

Şu anda sadece Türkiye’de değil bütün dünyada -nitekim dün bir endeks vardı, bu endekste başta Londra olmak üzere New York ve Lizbon gibi şehirlerde konut fiyatlarının patladığını görüyoruz ve şimdi alıcı bulamıyorlar. Türkiye’de de son 20 gündür; konut satışları fiyatların artmasına rağmen alıcı bulunamıyor.”

“Merkez Bankası önünde sonunda faiz silahını çekecek! Çekmek zorunda!”

“Bu fiyatlarda elbette bulunamayacak, çünkü bu fiyatlar gerçekçi değil. Artık evler satılamamaya başladı daha da satılamayacak. Özellikle Merkez Bankası faizi düşük tutuyor ama bu sürdürülebilir politika değil. Merkez Bankası öyle ya da böyle faiz silahını çekmek zorunda.

Faiz silahını bu ay değilse önümüzdeki ay, önümüzdeki ay değilse bir sonraki ay mecbur çekmek zorunda. 50 Puanlık çok ciddi artış bekleniyor. Şu an yüzde 19 olan faizin 60’a kadar çıkması gerekiyor ki bu enflasyonu düşürebilir. Çünkü Merkez Bankalarının görevi enflasyonla mücadeledir. Ve Merkez Bankaları’nın elindeki en büyük silah da herkesin bildiği gibi faiz silahıdır. Bu faiz silahını çekmesiyle birlikte konut piyasası adeta bıçakla kesilir gibi kesilecek, ikiye ayrılacak.”

Ve ben bu tehlikenin bugün başlamış olmasına rağmen daha henüz başında olduğunu, ilerleyen günlerde çok ciddi anlamda fiyat düşüşünü, balonun patlayacağını düşünüyorum.

KONUT FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEĞİ O TARİH

Konut fiyatları pandemi öncesine ne zaman döner?

“Konut fiyatlarının artışında iki neden vardır:

1- Manipülatif nedenler: Siyasetçilerin bilmeden yaptığı eylemler,
2- Emtia fiyatlarının yükselmesi nedeniyle konut fiyatlarındaki artış.

Bu çok ciddi bir rakamdı. Son bir haftadır borsada enteresan şeyler oluyor:

Yatırımcıya en çok kazandıran hisselerden çimento, demir çelik gibi borsanın lokomotifi, yüzde 300 kazandıran hisse senetleri değer yitiriyor. Neden? Çünkü dünyada, ABD’nin faiz artırmasıyla beraber bir resesyon (durgunluk) dönemi başladı. Ve ABD önümüzdeki günlerde daha agresif faiz artıracak.

İşte bu agresiflik büyük bir durgunluğa sebep olacak, bu durgunluk da emtia fiyatlarını vuruyor. Bugüne kadar emtia fiyatları hep gittiği için pandemiden bu yana doğal olarak konut fiyatları da arttı.

Konut fiyatları düşecek, neden? Çünkü emtia fiyatları düşüyor.

Konut maliyeti düşüyor, daha da düşecek. Çimento, demir düşecek zaten işgücü çok yüksek değil bir de İstanbul’da ciddi bir arsa sorunu var. Bunu da kentsel dönüşüm ile özellikle yeni -ben iktidarın kesinlikle değişeceğine inanıyorum- Bununla birlikte ciddi anlamda düşüşün olacağına inanıyorum.

Ne zaman derseniz bu yaz inşaat, konut sektörü için son dönem.”

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin