Yeni Evim başvuruları başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un açıkladığı orta gelirlilere sosyal konut projesine beklenen gün geldi. Bugün açılan internet sitesi ile birlikte başvurular da başladı. Peki, Yeni Evim projesinde başvuru şartları neler? Kim ne kadar ödeyecek? İşte projeye ilişkin detaylar ve örnek ödeme planı...

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ortak bir basın toplantısı ile duyurduğu orta gelirliye sosyal konut projesinde kritik gün geldi. Bugün açılan internet sitesi ile başvurular da başladı.

Yeni Evim projesinde 100 bin aileyi konut sahibi yapmayı hedefleyen kampanya kapsamında kredilerin vadesi azami 15 sene olacak.

Faiz/kâr payı oranları yüzde 0.69’dan başlayan oranlarla uygulanacak. Vatandaşlar yüzde 10 peşinatla konut alabilecek.

İlk üç yıl Hazine taksit ödemelerini rahatlatmak için daha sonra geri ödenmek koşuluyla vatandaşa destek verecek.

Yeni Evim kampanyasında bunları bilin!

ÜÇ BÖLGE BELİRLENDİ

Program çerçevesinde İstanbul 1. Bölge olarak belirlendi. 1. Bölge için finansman tutarı en çok 5 milyon TL olacak. Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. Bölge olarak ayrıldı.

Bu illerde en çok 3 milyon TL kredi kullanılacak. Üçüncü bölge için ise en fazla 2 milyon TL kredi alınabilecek.

100 bin konutluk finansman paketinin yüzde 25’i İstanbul, yüzde 75’i diğer Anadolu illerine dağıtılması bekleniyor.

Taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek. Düşük faizli krediden yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor.

1 ve 2’nci bölgeden konut alacak vatandaşların da son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacak.

3’ncü bölgedeki illerden konut alacaklardan ikamet şartı aranmayacak.

Yeni Evim’e kimler başvurabilir?

ÖRNEK HESAP

Orta gelirliler için sosyal konut projesinden 1 milyon lira değerinde bir ev alacak vatandaş yüzde 0.69 faizle 15 yıl vade için aylık 9.719 lira, 10 yıl vade için 12 in 280 lira ödeme yapacak.

15 yılda toplam tutar 1.749.395 lira, 10 yılda ise 1.473.750 lirayı bulacak.