970x250
PlayPlay

Yeni Evim kampanyasında bunları bilin!

Yeni Evim kampanyasında başvurular alınmaya başlandı. Yeni Evim kampanyasında en çok sorulan sorulara verilen cevaplar haberde...

Yeni Evim kampanyasında başvurular bugünden itibaren alınıyor. Peki Yeni Evim kampanyasında en çok merak edilen konuların cevapları ne? Örneğin: Yeni Evim kampanyasında ikinci el konutlar olacak mı? Yeni Evim ödeme planı nasıl olacak? Yeni Evim’de yaş sınırı var mı? Yeni Evim ile alınan konut hangi koşullarda satılabilir? 15 soru – 15 cevap ile Yeni Evim kampanyasında en çok merak edilenler şöyle…

Yeni Evim için başvurular başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Yeni Evim kampanyası için özel bir internet sitesini hayata geçirdi ve Yeni Evim kampanyasında en çok sorulan sorulara cevap verdi.

İşte 15 Soru-15 Cevap ile Yeni Evim kampanyasının detayları…

Yeni Konut Finansman Modeliyle YENİ EVİM

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu ortaya çıkan “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyasıyla, 81 ilimizde, ilk kez ev sahibi olmak isteyen orta gelirli vatandaşlarımız için konut ve finans sektörü, devletimizin desteğiyle bir araya geliyor.

İlk evini alacak vatandaşlarımız piyasa koşullarına göre çok daha uygun vade yapısı, ilk 3 yıl devlet katkısıyla ödeme kolaylığı hanehalkı geliriyle uyumlu ödeme imkanlarıyla huzurlu ve güvenli yuvalarına kavuşuyor.

15 Soru 15 Cevapla Yeni Evim Kampanyası

Kampanyamıza ilgi büyük. Dünden bu yana çok soru alıyoruz. En çok merak edilenleri yanıtladık.

1- Yeni Evim kampanyası hangi illeri kapsayacak, kaç konut kampanya kapsamında olacak?

Kampanya 81 ilde geçerli olacaktır. İlk etapta 100 bin konutun kredi paketinden faydalanması öngörülmektedir.

2- Peşinat ödenecek mi?

Konut bedelinin en az yüzde 10’u peşin alınacaktır. Daha az finansman kullanmak isteyen vatandaşlarımız isterse peşinat oranını arttırabilecektir.

3- Kampanyaya ikinci el evler dâhil olacak mı?

Kampanya yeni konutları kapsayacak, 2. el konutları kapsamayacaktır. Emlak Konut GYO’nun ürettiği projeler; GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı olan şirketlerin projeleri ve 81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dâhil olabilecektir.

4- Ödeme planı nasıl olacak?

Finansman tutarı 2 Milyon TL’ye kadar 0,69, 2 ile 4 Milyon TL arası için 0,79 ve 4 ile 5 Milyon TL arası 0,99 faiz/kar payı ile 15 yıl vadeli olacaktır. Konut satış bedelinin %5’i kadar tutar yüklenici firma katkısı olarak ilk azami 3. yıla kadar ödeme planına yansıtılacaktır. Ayrıca ilk üç yılda (finansman kolaylık dönemi) finansman taksitlerinin hane gelirinin %30’unu geçen kısmı için katkı sağlanacaktır. Sağlanan katkılar son 8 yılda finansman taksitleriyle birlikte geri ödenecektir.

5- Projede yaş sınırı olacak mı?

18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecektir.

6- İstanbul’da oturan Ankara’dan ev alabilecek mi?

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla’da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda 1 yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak. Diğer illerde bu şart geçerli olmayacaktır.

7- Hanede eşlerden birinin konutu olması halinde başvuru yapılabilecek mi?

Eşlerden birinin üzerinde konut varsa yararlanamayacak. Hanede 18 yaşını geçmiş, SGK kaydı bulunan genç ise hanede ev varsa bile başvuruda bulunabilecektir.

8- Evler satılabilecek mi?

Ölüm, boşanma gibi mücbir sebepler dışında 5 yıl boyunca satılamayacaktır.

9- Daha önce ev alıp satan biri, şu anda evi yoksa kampanyadan yararlanabilir mi?

Kampanyadan yararlanacak kişinin son 1 yıl içinde konut satmamış olması gerekmektedir.

10- Proje ne zaman başlayacak?

16 Ocak itibariyle projeye başvurular alınacaktır.

11- Başvurular nasıl olacak?

Konut almak isteyen satın almak istediği daireyi belirledikten sonra banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek ve uygun olan projeler için kredi tahsis edecektir. Kişiler mevcut bankacılık teamülleri çerçevesindeki ödeme gücü kriterlerine tabi olacaktır.

12- Başvuru ücreti olacak mı?

Herhangi bir başvuru ücreti alınmayacaktır. Ancak mevcut kredi tahsis süreçlerinde bankalarca uygulanan ücretler uygulanmaya devam edecektir.

13- Yapımı devam eden konut kampanya kapsamına dâhil mi?

81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar ile bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projeler kampanyaya dâhil olacaktır.

14- TOKİ kampanyalarında olduğu gibi bu kampanyada da kura çekilişi olacak mı?

16 Ocak itibariyle konut üreticisinden konutunu bulan vatandaşlar kurasız olarak konut kredisine başvurabilecektir.

15- Babadan-dededen ev kalan bir vatandaş kampanyadan faydalanabilecek mi?

Verasetle ev sahibi olan vatandaşlarımızın eş ve 18 yaş altı çocukları dahil herhangi biri yüzde 50’den az hisseye sahip olduğu konut sahibi ise başvuru yapabilecektir. Eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil hanede birden fazla hisseli tapu varsa, hisse oranına bakılmaksızın programdan yararlanamayacaklardır. Bir başka deyişle, hanede (eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil) en az 1 tane %50 ve üzeri hisseli tapu kaydı varsa ya da hisse oranına bakılmaksızın hanede birden fazla hisseli tapu varsa programdan yararlanılamayacaktır.

Bunları da beğenebilirsin